Sinyalize kavşaklarda yaya hareketliliğinin ve güvenliğinin irdelenmesi
Investigation of pedestrian movement characteristics and safety at the signalized intersections
- Tez No: 243784
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAN TANYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Ulaştırma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, saha çalışmalarında gözlenen yaya davranışları karakteristikleri ile ilgili verileri içerir. Yaya hızları ve yaya gecikmeleri trafik mühendisliği için önemli parametrelerdir. Doğru bir şekilde öngörülen bu parametrelerle daha güvenli ulaştırma planları yapılabilir. Bu nedenle güvenli bir ulaşım sistemi oluşturabilmek için İzmir'deki yaya geçiş hızlarının ve yaya gecikme sürelerinin seçilen sahalarda gözlenmesi gerekmektedir.. İzmir'deki yaya davranışları karakteristikleri ile ilgili bilgi sahibi olmak amacıyla trafik yükünün yoğun olduğu dört şeritli altı adet sinyalize yaya geçidinde gözlemler yapılmıştır. Bu gözlemlerden değişik yaya gruplarına ait yaya geçiş hızları verileri toplanmıştır. Toplanan verilerle ayrıca literatürdeki formüller kullanılarak her bir yaya geçidi için gecikme süreleri de hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper presents findings of an investigations of pedestrian movement characteristics at site studies. Pedestrian crossing speed and pedestrian delay are important parameters for traffic engineering. Safe transportation planning can design by using convenient forecasting parameters. Therefore for planning safe transportation system, İzmir?s pedestrian crossing speeds and pedestrian delay should be investigated at sites. For this purpose, surveys were conducted at six signalized intersection of four-lane roads in busy suburban strips with high volumes of vehicle traffic. Informations about different groups of pedestrians? crossing speeds obtain from these surveys. By using the collected data from the surveys pedestrian delays for each signalized crossing are also tried to be investigated using the formulations at the literature.