Yeraltı yapılarında püskürtme beton ve dolgu dizaynı
Shotcrete and backfill design in underground structures
  1. Tez No: 243807
  2. Yazar: MEHMET VOLKAN ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Yeraltı mühendislik yapılarının duraylılığı, bu yapılarda açılan boşlukların hızlı bir şekilde desteklenmesi ile mümkün olabilmektedir. Özellikle tünel inşaatlarında açılan galeriler ve yer altı maden ocaklarında duraylılığın sağlanması amacıyla beton destek sistemleri günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu sistemler, püskürtme beton ve çimentolu kaya dolgusu olarak uygulama alanı bulmaktadır.Püskürtme beton ve dolgu teknolojisindeki gelişmeler ile birlikte yer altı yapılarındaki boşlukların desteklenmesi daha güvenilir ve daha kolay şekilde yapılmaktadır. Bu gelişim ile birlikte özellikle metal madenciliği ve tünel yapılarının meydana getirilmesinde ve duraylılığın sağlanmasındaki zorluklar büyük ölçüde aşılmaktadır.Yeraltı yapılarının duraylı bir şekilde tutulması bir maliyet unsurudur. Bu yapıların duraylı olarak tutulması için alınacak önlemlerin tasarlanması bir optimizasyon sürecidir. Bu süreç duraylılığın sağlanması için en güvenli destek sisteminin en ekonomik şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Bu amaçla yeraltı yapılarında duraylılığı sağlanması, kullanılacak olan püskürtme beton ve dolgunun tasarım bileşenlerinin, yeraltı uygulamalarından önce uygun laboratuar koşullarında denenerek, en uygun karışım bileşenlerinin bulunması ile mümkün olabilmektedir. Uygun beton karışımının belirlenmesi, hem yer altı yapılarının güvenliği hemde destek sisteminin ekonomikliği açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
The stability of underground engineering structures may be possible by supporting the cavities opened in the structures rapidly.In these days concrete support systems has been commonly begun to establish the stability in the underground mines and specially in the galleries opened in the tunnel buildings. These systems find application field as shotcrete and Cemented rockfill.Together with the developments in shotcrete and filling technology the supporting of the cavities in the underground have been executed more dependable. With this innovation,some difficulties specially in metal mining, in the establishment of tunnel structures and in the setting of the stability have been passed over .Holding of underground structures in a stable form is a cost factor.Designing of precautions tobe taken to hold these structures stable is an optimization process. The aim of this process is to provide the most dependable system by the most economical way for providing stability. For this aim to provide the stability in the underground structures may be possible by finding The most suitable mixture design componenets of shortcrete and filling by testing in lab conditions before underground applications. To determine the suitable concrete mixture is pretty important both for security of underground structures and the economy of support system.