Mevcut yapıların dolgu duvarlarının püskürtme beton kullanılarak iyileştirilmesi
Rehabilitation of infill walls of existing buildings using shotcrete concrete
- Tez No: 888732
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE BAKIRCI ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ülkemiz aktif fayların olduğu bir deprem ülkesidir. Yaşanan depremlerde çok sayıda can ve mal kayıpları olabilmektedir. Son olarak 6 şubat 2023 K.Maraş depremi, acı bir örnektir. Ülkemizde yaklaşık 16 milyon nüfusu ile İstanbul çok sayıda konuta da ev sahipliği yapmaktadır. Bu konutlar içerisinde mühendislik hizmeti almadan yapılan, beton ve donatı dayanımları oldukça düşük yapılar mevcuttur. Bu yapılar düşey yükler altında dayanımlarını korumuşlardır ancak deprem gibi tersinir tekrarlanır yükler altında incelenmeleri gerekir. Bu çalışmada, içerisine heliks şekilli çelik lifler katılarak püskürtme beton ile güçlendirilmesi planlanan dolgu duvarlar incelenmiştir. Püskürtme beton uygulamaları yeraltı ve yerüstü alanlarda kullanılmaktadır. Yeraltı yapıları, tünel ve madenlerde, yerüstünde yol şevlerinde, bina güçlendirmelerinde, kaplamalarda durabilite ve can ve mal kayıplarını önlemek icin kullanılır. Dikkate alınan heliks lifler 25 mm boyunda ve 0.5 mm çapındadır. Çekme dayanımları 1700 MPa civarındadır. Çalışmada, İstanbul'da mevcut eski yapıların dolgu duvarların çelik lifli püskürtme beton kullanılarak iyileştirilmesinin modellenmesi amaçlanmıştır. Analizler SAP 2000 programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Doğrusal analiz yöntemlerinden spektral analiz ve doğrusal olmayan analiz yöntemlerinden tek modlu itme analizi kullanılmıştır. Püskürtme beton kalınlığı dolgu duvarın her iki yüzünden 50 mm olarak dikkate alınmıştır. Modelleme yapılırken iyileştirilmiş dolgu duvarlar çapraz link elemanlarla modellenmiştir. İyileştirilmiş modellerde deprem yönetmeliğinin izin verdiği göçme önlenlenmiş dönme sınırının aşılmadığı, dolayısıyla yapılan iyileştirmenin amacına ulaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country is an earthquake country with active faults. There may be many losses of life and property in earthquakes. Finally, the February 6, 2023 K.Maraş earthquake is a painful example. With a population of approximately 16 million in our country, Istanbul also hosts many residences. Among these residences, there are structures that were built without engineering services and concrete and reinforcement strengths are very low. These structures maintained their strength under vertical loads, but they need to be examined under reversible and repetitive loads such as earthquakes. In this study, infill walls planned to be strengthened with shotcrete by adding helical-shaped steel fibers were examined. Shotcrete applications are used in underground and aboveground areas. It is used in underground structures, tunnels and mines, on surface road slopes, building reinforcements and coatings to ensure durability and to prevent loss of life and property. The helical fibers to be used are 25 mm long and 0.5 mm in diameter. Tensile strength is around 1700 MPa. In this study, it was aimed to model the improvement of the infill walls of existing old buildings in Istanbul using steel fiber sprayed concrete. Analyzes were carried out with the help of SAP 2000 program. Spectral analysis, one of the linear analysis methods, and single-mode pushover analysis, one of the non-linear analysis methods, were used. The shotcrete thickness is taken into account as 50 mm on both sides of the infill wall. While modeling, the improved infill walls were modeled with cross-link elements. It was determined that in the improved models, the collapse-prevented rotation limit allowed by the earthquake regulations was not exceeded, and therefore the improvement achieved its purpose