Dinamik aydınlatma ve uygulaması
Dynamic lighting and its application
- Tez No: 243849
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnsan fizyonomisi ve psikolojisi üzerinde etkili bir rol oynayan ışık ve aydınlatma, gündelik yaşamın yanı sıra çalışma yaşamında da yaşamsal bir öneme sahiptir. Önemli bir olgu olarak niteleyebileceğimiz ışık ve aydınlatmanın, kâr arayışına yönelik olarak faaliyet gösteren örgüt yönetimleri tarafından çok yönlü olarak kullanılabileceğini ve değerlendirilebileceğini ileri sürmek olanaklıdır. Bu bağlamda yanlış ve yetersiz aydınlatma, çalışanların kaygı düzenini yükselterek iş doyumlarını ve verimlerini azaltabilmektedir. Bu anlamıyla ışık ve aydınlatmayı bir stresör olarak nitelemek ve çalışma yaşamında olumsuz etkilere neden olabileceğini ileri sürmek mümkündür. Öte yandan çalışma yaşamında doğru kullanılan ışık ve aydınlatma, yüksek verimliliğe ve etkinliğe yönelik bir olgu olarak da olumlu sonuçlar doğurabilmektedir.Bir çalışma alanında, sağlıklı ve mutlu olmak sadece orada çalışan kişilerin hayatları için önem teşkil etmez. Bu iki unsur ayrıca bu kişilerin daha iyi iş performansı sergilemelerini, daha az hata yapmalarını, daha güvenli çalışma ortamını ve daha yüksek devam oranını etkiler. Buna endüstriyel çevreden güzel bir örnek ise; bir fabrikada yapılan uygulamada aydınlatma seviyesi 300 Lux'ten 500 Lux'e çıkarılarak üretkenlik kapasitesinin %8 arttırılması verilebilir.Ayrıca ışığın renksel karakteristiği de sanayi, tekstil ve fotoğrafçılık gibi birçok sektörde hayati öneme sahiptir. Işık kaynağının ürettiği ışığın renginin nicel ölçümü ve hesaplanması konuları bu çalışmamızda yer almaktadır.Özetle ışık ve aydınlatmanın, günümüz iş hayatı yönetimleri tarafından önemsenmesi ve yapıcı etkisinden yararlanılması gereken bir araç konumunda olduğu savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Light and lighting, having a tremendous effect on human physiognomy and psychology, are crucially important not only in our daily lives but also in our business lives. It is possible to claim that light and lighting, usually described as important concepts, can be utilized for multi dimensional purposes by corporate managements that are in search of profit. in context of stress management, light and lighting can decrease work motivation and productivity by increasing workers' anxiety levels. In this sense, it is possible to qualify poor lighting as a cause of severe stress and claim that it might lead to negative consequences. In this context, wrong and inadequate lighting may increase the level of concern and reduce the job satisfaction and efficiency of the staff. Therefore, it?s possible to feature that the light and lighting as stresor and may cause negative effects on work life. On the other hand, proper usage of light and lighting can cause possitive effect in efficency and effectiveness.To be healthy and happy in a work area effect not only the staff lives but also give rise to better performance, less error, much secure work environment and more job attendance. An example of industrial environment; productivity has been raised %8 by raising the lighting level from 300 Lux to 500 Lux.Also, colorimetric characteristic of light has a critical importance in many sectors like industry, textile and photography. Calculation and quantitave measurement of light that sources emitted are included in this work.Briefly, it?s being defended that light and lighting have to be heeded and used their constructive impacts by managements.