Tedarik zinciri performansı ölçümü için stratejik ve operasyonel hedefleri bütünleştiren scor modeli temelli bir yapı
A scor based model for integrating strategic and operational objectives for supply chain performance measurement
  1. Tez No: 243848
  2. Yazar: BATUHAN KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHADIR GÜLSÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Tedarik zinciri yönetimi son yıllarda hem akademik hem de uygulama sahasında dikkat çekici bir konu olmuştur. Firmalar rekabetçi avantaj sağlamak için, doğru stratejiler uygulamak zorundadır. Bunun için de öncelikle kendi mevcut durumlarını doğru ifade etme, sonra da farklı örnekler ile karşılaştırıp, daha iyiye ulaşma yolunu arama gayretinde olmalıdırlar. Bu durumda firmaların kendi iş süreçlerini ve performanslarını tanımlamaları ihtiyacı doğmaktadır.Bu amaçla firmalar, danışmanlar ve akademisyenler tarafından ortak bir tanımlama yapabilmek için pek çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalardan SCOR modeli en çok kabul görenlerden biridir. Bu modelin içeriğinden faydalanarak görsel modelleme yapmak ve hazır performans ölçütlerinden faydalanmak mümkündür.Performans ölçütlerini hesapladıktan sonra, gerçekçi bir kıyaslama yapabilmek önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kıyaslamayı yaparken yine daha gerçekçi sonuçlar için, operasyonel hedeflerle stratejik hedeflerin beraber düşünülmesi gereklidir.Bu çalışmada stratejik hedefler ile operasyonel hedefler SCOR modeli ve AHP tekniğinden faydalanılarak beraber değerlendirilmiştir. Operasyonel hedeflerin daha detayına inmek için ise regresyon analizleri yapılmıştır. Sonuçta ortaya çıkan her bir performans ölçütünün değeri farklı birimde olduğu için, net bir toplam puan hesaplanamamaktadır. Bu amaçla normalizasyon yapılmıştır. Bu aşamada AHP'den gelen sonuçlar stratejik ağırlıklar olarak dikkate alınmış ve TOPSIS ile beraber kullanılmıştır. Geliştirilen model ile stratejik ve operasyonel hedefleri beraber değerlendirme imkanı olmuş ve her bir senaryo için toplam tedarik zinciri puanı hesaplanabilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, Supply Chain Management has become a remarkable topic in both academic and application areas. To gain a competitive advantage, firms have to choose the right strategies. Firstly they have to describe their current situation and then have to benchmark their situation with different examples to reach a better situation. So, definition of business processes and performance standards are required.To make a common definition lots of studies are performed by firms, consultants and academics. From this studies, SCOR model developed as one of the most widely-accepted supply chain model. Through this content of model, it became possible to build visual models and taking advantage of ready-made performance metrics.After calculating the performance values, benchmarking the results becomes an important topic. For a more reliable result, operational and strategic targets are required to consider together.In this study, operational and strategic targets are evaluated together by taking advantange of SCOR model and AHP technic. To analyse the operational targets in detail, we performed regression analysis. It is difficult to calculate a total performance score because of the metrics that have different units, so normalization is needed. In this phase, we used AHP study?s results as strategic weights and used these weights in TOPSIS. By developing this model, strategic and operational targets evaluated together, and calculated a total supply chain performance score for each scenario.