Tesis yeri seçimi probleminde AAS kullanılması ve karar sisteminin AHS ile doğrulanması
Using ANP for site selection problem and supporting decision system with AHP
  1. Tez No: 243888
  2. Yazar: HAKAN GÜLTEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİH ÖNÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Karar verme işlemi bir biriyle çatışan faktöre bağlı olduğu için kolay bir işlem değildir. Karar verici etkileyen faktörlerin sayısının çokluğu, çoğu zaman da bu faktörlerin bir birine zıt oluşu karar verme sürecini zorlaştırır, bu durumda karar vericiye son kararı vermek için çok faktörlü karar analizi metotları yardım edebilir. İşletmelerin sınırlı kaynaklarını en iyi şekilde kullanmaları kendi özelliklerini çok iyi bilmesi ve dış etkenleri de iyi analiz edebilmesiyle mümkün olacaktır.Bu amaçla literatürde ve uygulamada kendini kanıtlamış bir yöntem olan AAS kullanılmasına karar verilmiştir. Analitik Ağ Süreci yani AAS yardımıyla bir çok etkenin birbirleri ile ilişkisi değerlendirilerek karar verme sağlanır. AAS, AHS(Analitik Hiyerarşi Süreci)'nin geliştirilmiş bir üst yapısıdır ve AAS ile tüm faktörlerin varsa birbirleri üzerindeki etkileri göz önünde bulundurulup değerlendirilebilmektedir.Analitik Network Süreci AHS'nin genel bir formudur. AAS tekniği karar seviyeleri ve kriterler arasında daha karmaşık ilişkilere izin verir. AAS tekniği aynı zamanda geri beslemeli sistem olarak da bilinir ve karar seviyeleri ve kriterlerinin birbirleri üzerinde direkt veya endirekt etkileri olduğu sistemleri tanımlar.
Özet (Çeviri)
Decision making period depends on conflict criteria for this reason the period isn?t so simple. If the factors that effect the decision maker are too much then the decision period going to be harder. In these conditions MCDM methods help decision maker.It will be possible to use their limited sources at the best ways if firms analysis environment and their properties properly.At literature and practice the Analytic Network Process is proved itself so is decided to use. With ANP, lots of factors can be assessed to determine these factors? relationships. ANP is an improved version of AHP, and in ANP all factors can be assessed if there is a relationship between.The ANP technique is a generic form of AHP.The ANP technique allows for more complex interrelationships among the decision levels and attributes. The ANP technique is also known as `systems with feedback? and refer to systems where a level may both dominate and be dominate, directly or indirectly, by other decision attributes and levels.