Tarihi kent mekanında otel yatak odaları üzerine bir araştırma-Tarihi yarımada örneğinde
Research for bedrooms of the accomodation buildings at historical urban places-Such as Historical peninsula
- Tez No: 243894
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA ÖZTÜRK KERESTECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Araştırma ve Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez kapsamında konaklama amaçlı kullanılan tarihi kentsel mekanlarda, işlev değişikliğinden dolayı oluşan problem alanı konusunda bilgi üretmek için, tarihi kentsel mekanlarda yer alan konaklama yapılarının yatak odalarının biçimlenmesini etkileyen veriler incelenmiştir. Bu amaçla yola çıkarak tarihi kentsel mekanda yer alan konaklama yapılarının yatak odalarının biçimlenmesini etkileyen veriler olan imar planları, işletme yönetmelikleri, tarihsel veriler ve günümüz uygulamalarının birbirini destekler nitelikte olması amaçlanmıştır.Bu çerçevede birinci bölümde tezin ortaya koyduğu amaç, önem, yöntem, sonuçlar ve çalışma sınırları belirlenmiştir.İkinci bölümde, tarihi kentsel mekanlarla turizmin ilişkisine değinilmiştir. Tarihi yapıların konaklama yapılarına dönüştürülmesiyle ortaya çıkan koruma kavramı ele alınmış ve tarihi kentsel dokunun korunması açısından otel yatak odalarının önemi anlatılmıştır.Üçüncü bölümde, tarihi kentsel mekanda yer alan konaklama yapılarının biçimlenmesini oluşturan veriler olan imar planları, işletme yönetmelikleri, tarihsel veriler ve günümüz uygulamaları incelenmiştir. Seçilen tarihi kentsel dokunun parsel-ada-sokak ve yapı biçimlenişindeki ve kullanımındaki tarihsel geçmişi araştırılmıştır. Tarihi kentsel mekanın tarihindeki ada-parsel-yapı kullanımı incelenmiş, ortaya çıkan değerlerin koruma imar planlarında, işletme yönetmeliklerinde ve günümüz uygulamalarında uygulanıp uygulanmadığı sorgulanmıştır. Günümüzde koruma imar planı ve notlarına uygunluk açısından çalışma alanındaki yapılar değerlendirilmiştir. İşletme yönetmeliklerinin tarihi kentsel mekanda yer alan konaklama yapısı yatak odasını biçimsel açıdan nasıl etkilediği sorgulaması yapılmıştır.Sonuç olarak; konaklama amaçlı kullanılan tarihi kentsel mekanlarda işlev değişikliği yaşayan tarihi kentsel mekanın değerlerinin günümüze iletilebilmesi için imar planlarının, işletme yönetmeliklerinin, tarihsel verilerin ve günümüz uygulamalarının birbirini destekler nitelikte olması gerekmektedir. Bu tez, çalışma alanı olan İstanbul Tarihi Yarımada Kutlugün Sokak'taki imar planlarının, işletme yönetmeliklerinin, tarihsel verilerin ve günümüz uygulamalarının arasındaki uyumsuzluğu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In the content of this thesis to produce the knowledge for in historical urban centres which is used for accomodation?s problems which is formed by function changed. It aims to demostrate, in view of this problem, is searched the datas which influce the bedrooms of the accomodation buildings. This datas are; cadastral, classifications systems, historical datas and present day formations.In this concern, problem, objective, method,importance and ranges of the thesis are identifed in the first section.In the second section, relationships betweeen historical urban spaces and tourism is described. Concept of conservation which appeared with historical buildings which used for accomodation is explained. Importance of hotel bedrooms for conservation of historical urban spaces is described.In the third section, is searched the datas which influce the bedrooms of the accomodation buildings that are; cadastral, classifications systems, historical datas and present day formations. First,the history of working area?s parcel, block of buildings, street and buildings formations are analysed. Then,cadastral, classification systems and present day formations are checked, followed by the analysis. Cadastral plans and notes are checked acoording to Sultanahmet Kutlugün Street?s present day formations. Classification systems is checked for forming the historical building?s bedrooms which is in the historical place.In conclusion, the historical urban spaces values can be transfered to present day in case of being conform between cadastral plans, classifications systems, historical datas and present day formations. This thesis, it was detected mismatch with cadastral plans, classifications systems ,historical datas and İstanbul Historical Peninsula Kutlugün Street?s present day formations.