Farklı dolgular kullanılarak hazırlanmış dental kompozitlerin ışık ile sertleştirilmesi sırasındaki polimerizasyon büzülmesinin incelenmesi
Investigation of polymerization shrinkage of dental composites prepared with different fillers during photopolymerization
  1. Tez No: 243895
  2. Yazar: BİLGE SEMA ODUNCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEVİL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dental kompozitler estetik görünümleriyle tercih edilen dolgu malzemesi olması nedeniyle üzerinde pek çok araştırma yapılan bir konudur. Farklı faz içerikleriyle özellikleri geliştirilebilen dental kompozitlerin klinik başarı açısından en önemli problemlerinden biri polimerizasyon büzülmesidir. Organik matriksi oluşturan monomerlerin bir araya gelerek polimer zinciri oluşturmasıyla kompozit yapıda büzülme meydana gelmektedir.Bu çalışmada; elde edilen kompozitlerin büzülme değerleri, OSP 100A yüzey profillendirme cihazı kullanılarak ölçülmüş ve hesaplanmış değerler literatürde kullanılan farklı yöntemlerle bulunmuş karşılıklı değerler ile kıyaslanmıştır. Bu maksatla organik matriks içinde BisGMA (Bisfenol A glisidil dimetakrilat) ve HEMA (Hidroksietil metakrilat) monomerleriyle inorganik dolgu olarak farklı oranlarda karıştırılmış hidroksiapatit (HA) ile alümina ve zirkonya kullanılarak kompozit malzemeler üretilmiştir. Elde edilen dental kompozitlerin LED ışınlama cihazıyla polimerizasyonu sonrasında oluşan büzülmenin üç boyutlu görüntülerinin oluşturulması ve dolayısıyla gerekli matematiksel değerlerin hesaplanabilmesi için, OSP 100A yüzey profillendirme cihazıyla 3 boyutlu taramaları gerçekleştirilmiştir. Bu tarama, z ekseni ?derinlik? değeri olmak üzere y ekseni basamaklarında x ekseni çizgisi boyunca gerçekleştirilmiştir. Dental kompozitin 3 boyutlu tarama sonrası yapısal değişimleri Matlab programı yardımıyla analiz edilmiştir. Bu sayısal analizin gerçekleştirilebilmesi amacıyla Matlab içinde gerekli programlama yapılmıştır. Ticari kompozitlerin farklı yöntemlerle yapılmış büzülme değerlerinin OSP 100A cihazıyla karşılaştırılması için bazı ticari kompozitlerin taramaları da yapılmıştır. Numunelerin organik-inorganik faz etkileşimlerinin incelenmesi için SEM (Scanning Electron Microscopy) görüntüleri de alınmıştır.Literatürde yapılmış farklı yöntemlerle OSP 100A cihazının verdiği sonuçlar kıyaslandığında benzer sonuçlar olduğu görülmüştür. Elde edilen kompozit numunelerin tarama sonrası bulunmuş büzülme değerleri ticari kompozitlerin içerikleri göz önüne alınarak karşılaştırıldığında anlamlı sonuçlar olduğu görülmektedir. Özellikle inorganik dolgu fazı oranı arttıkça büzülme değerinin düştüğü ve kullanılan inorganik dolgu içeriğinin de büzülme üzerine etkileri olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
There is a research trend towards dental composites because they are preferably used as a filling material due to their esthetic appearances. The properties of dental composites can be changed and modified by the inclusion of various components. But, one of the main property, which occurs also as a problem, for the clinical applications of dental composites is ?polymerization shrinkage?. Polymerization shrinkage of composites arises from the formation of a polymer due to the monomer transformation which composes of organic matrix phase.In this study, the shrinkage values of composites prepared were measured by means of OSP 100A surface profilling system and the calculated results were compared with the corresponding peers obtained by various methods. The composites, throughout this study, were obtained by using BisGMA (Bisfenol A-glycidil methacrylate) and HEMA (Hydroxyethyl methacrylate) as organic matrix and hydroxyapatite (HA), alumina and zirconia as inorganic fillers with various amounts. The surfaces and hence the volumetric geometry of the prepared composites after curing (polymerization) by LED curing light were obtained by OSP 100A surface profiling system. As a result, necessary calculations were implemented on the 3D shrinkage geometry constructed by the scan data. This scan was performed by recording ?z-axis? data as the ?depth? of the composite sample?s surface along the ?x-axis? line with the defined steps along ?y-axis?. After that, 3D geometries were analyzed by using MATLAB software package. An executable program was written to perform such analysis within the MATLAB software package. The microstructures of the prepared composites were examined by SEM (Scanning electron microscopy) analysis.Some trade marks of dental composites were also scanned by the OSP 100A profiling system to compare the shrinkage results reported in the literature measured by various methods. The results were found to be similar. The results showed that the shrinkage value decreased as the amount of inorganic filler phase increased and the composition of used different fillers had effect on the shrinkage of the prepared composite systems.