Hareketli görüntüde hız kestirimi
Speed estimation with image sequences
  1. Tez No: 243936
  2. Yazar: GÖKÇE ÇİÇEK ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Son on yıldır görüntü işleme ve hareketli görüntü işleme, günlük yaşantımızın pek çok alanlarındaki uygulamalarda büyük ölçüde önem kazanmaktadır. Bu tür çalışmalardan birisi de trafik kameralarından alınan ardışık görüntülere uygulanan geometrik dönüşümler ve görüntü işleme yöntemleri kullanılarak trafik yoğunluğunun ölçülebilmesidir. Bu çalışmada amaç hız algılayıcıları ve benzeri düzeneklere gerek olmadan, trafik akışını izlemek için belli noktalara yerleştirilmiş olan trafik kameraları ile alınan ardışık görüntüler yardımıyla araçları belirleyip hızlarını kestirebilmektir.Yapılan çalışma, trafik kameralarından alınmış ardışık görüntülerdeki hareketin birtakım görüntü işleme ve geometrik dönüşüm yöntemleri kullanılarak analiz edildiği ve elde edilen sonuçlarla görüntülerdeki araçların hızlarının kestirilebildiği bir uygulamadır. Uygulamada kullanılması amacıyla farklı trafik yoğunluklarından değişik hareketli görüntüler elde edilmiş ve bulunan sonuçlar referans alınan hızlarla karşılaştırılmıştır. Trafik yoğunluğunun ölçümü için kullanılabilecek bu çalışmada, günümüzdeki uygulamalara alternatif olarak araç hızı kestirimi için herhangi bir kamera kalibrasyon bilgisine ya da hız algılayıcısına gereksinim olmayan bir çözüm elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Image processing and image sequence processing has been getting greatly important in applications in many areas of our daily life since last ten years. One these type of studies is measuring traffic density, by applying image processing methods and geometric transformations onto the images that are received from traffic cameras. The aim in this study is tracking vehicles and estimating the speed of them without the necessity of speed sensors and other mechanisms, with using image sequences that are capturing from traffic cameras that are placed at certain points to monitor traffic flow.The study is an application analyzing the movement of image sequences that are received from traffic cameras by using some image processing and geometric transformation methods and estimating the vehicle speed in the images with using the results. To be used in the application of different moving images of different traffic densities are obtained and the results are compared to reference speed values. This application can be used in the measurement of traffic density, it is an alternative solution for today's applications without requiring any camera calibration information or speed sensor for estimating the vehicle speed.