Bazı antifungal ajanların mikrokapsülasyonu ve tekstil materyallerine aplikasyonu
The microencapsulation of some antifungal agents and their applications to textiles
  1. Tez No: 243988
  2. Yazar: GÖKHAN ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. MERİH SARIIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Tekstil bitim işlemleri tekstillere uygulanan son yaş işlemdir. Bu yüzden tüketiciningüç tutuşurluk, su iticilik, güzel koku gibi isteklerinin karşılandığı bir aşamadır. Buözelliklerin tekstil mamulüne kazandırıldıktan sonra kullanım aşamasında uzun süreetkisini koruması önemlidir. Mikrokapsülasyon, fonksiyonel bitim işlemlerinin etkisiniuzun süre koruması için kullanılan önemli bir araçtır. Özellikle kontrollü salınım gibietkiler istenildiğinde rakipsiz olarak gözükmektedir. Mikrokapsülasyon aynı zamandaboya, baskı gibi diğer yaş işlemlerde de uygulama alanları bulmaktadır. Yıkama şartları,kullanım şartları gibi çevre koşullarına dayanıksız maddelerin uzun ömürlü kullanımlarısınırlıdır. Bu tür maddeler mikrokapsülasyon ile bir kabukla koruma altına alınır. Buyüzden yıkamaya karşı dayanıksız maddelerin aplikasyonunda önemli olmaktadır.Mikrokapsülasyon sistemleri birçok yöntemle yapılabilmektedir. Fakat yönteminseçilmesinde hapsedilecek maddenin özellikleri ve buna bağlı olarak kabuk polimersistemin özellikleri de rol oynamaktadır.Bu çalışmanın amacı ketokonazol ve terbinafin antifungal maddelerininmikrokapsüllenmesi ve tekstil materyaline aktarılmasıdır. Antifungal ecza maddeleri,melamin-formaldehit reçinesi, etil selüloz polimeri ve siklodekstrin türevleri kullanarakmikrokapsüllenmiştir. Elde edilen preparatların diferansiyel taramalı kalorimetri, FT-IR(Fouier Transform Kızılötesi Spektroskopisi), X ışını difraktometresi, partikül boyutuanalizi ve taramalı elektron mikroskobu ile karakterizasyonları yapılmıştır. Preparatlarpamuklu kumaşa aktarılmıştır. Mikrokapsül aktarılan kumaşların yıkama dayanımlarıincelenmiştir. Test sonucu yıkamaya karşı dayanımları taramalı elektron mikroskobu veCHNS elementel analiz ile belirlenmiştir. Yıkanmış ve yıkanmamış örneklerinantifungal testleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Finishing is the last wet applications of textiles. For that reason this step provides theconsumers? demands such as fire retardant, water repellant, fragrance etc. It is importantthat these finishing effects must be saved in an extended period of end-uses.Microencapsulation is an important tool for saving of functional finishing effects in anextended period. Especially to need peculiarities such as controlled release etc. it seemsunrivalled. Microencapsulation has application areas in other wet applications such asdyeing and printing fields of textiles. Washing and using conditions limit usage life offinishing agents. These agents are protected by a shell, which is achieved bymicroencapsulation. Thus microencapsulation is important in applications of agents thatare influenced by washing easily. Although microencapsulation can be achieved byusing many methods, choosing of microencapsulation methods are influenced byproperties of entrapped material and shell polymer.The aim of this study is microencapsulation of ketoconazole and terbinafineantifungal pharmaceutical agents and their applications to the textiles. Antifungalpharmaceutical agents were microencapsulated by melamine-formaldehyde resin andformed inclusion complexes with cyclodextrin derivatives. The preparations werecharacterized by differential scanning calorimeter, FT-IR (Fourier transformationinfraredspectroscopy), X-ray diffractometer, particle size analyze and scanning electronmicroscope. The preparations were applied to the cotton fabric. The fabrics, whichmicrocapsules were applied, were performed washing resistance test. The strength offabrics to the washing fastness was analyzed by scanning electron microscope andCHNS elemental analyzer. Antifungal properties of washed and unwashed fabrics wereevaluated by antifungal tests.