Theoretical and experimental study of transient flows in pressurised pipelines
Basınçlı borularda kararsız akımların teorik ve deneysel olarak çalışılması
- Tez No: 244003
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ŞÜKRÜ GÜNEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Hidrolik Hidroloji ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Çalışmanın amacı basınçlı çelik boru sistemlerinde pompanın anlık olarak durmasından dolayı oluşan kararsız akımların araştırılmasıdır. Karakteristikler metodunu kullanarak bilgisayar programı yardımıyla sayısal sonuçlar bulunmuştur. Fortran bilgisayar programı ile gerçekleştirilmiş teorik hesaplamalar ve kararsız akım basınç ölçer cihazından elde edilmiş deneysel sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir. Santrifüj pompası elle kapatılmış ve ölçülen basınç yükseklikleri hesaplanan teorik değerlerle beraber aynı şekil üzerinde gösterilmiştir. Deneyler farklı kararlı akım debi değerlerinde gerçekleştirilmiştir. Birinci sistemde teorik ve deneysel neticelerin kabul edilebilir mertebede uyumlu oldukları gözlenmiştir. Bu uyum düşük ve orta kararlı akım debileri için daha iyi olmuştur. İkinci sistemde ise çek-valfin davranışı çok iyi yansıtılamadığından dolayı teorik ve deneysel neticeler arasında uyumsuzluklar gözlenmiştir. Kabul edilebilir bir uyum çek-valfin davranışının daha kapsamlı bir şekilde araştırılıp belirlenmesi ile mümkün olabilecektir. Anahtar kelimeler : Kararsız akımlar, Santrifüj pompası, Pompanın durması, Karaktaristikler Metodu, Çelik boru hattı, Dar geçişli küresel vana, Disk tipi çekvalf
Özet (Çeviri)
The aim of the study is the investigation of unsteady flows due to pump rundown in pressurised steel pipeline systems. The numerical results are found by means of a computer program using characteristics method. Theoretical computations realised by Fortran computer programs and experimental results obtained from pressure transient data logger were compared to each other and all results were evaluated. Centrifugal pump was shut down manually and developed pressure heads were drawn on the same graphics. Experiments are carried out for different steady state discharges. Results are observed and examined about the response behaviour of the computer programs against to more realistic results provided by the pressure transient data logger. It is observed that the theoretical and experimental results are in an acceptable accord in the first system. This accordance is better for lower and moderate discharges. The accord between theoretical and experimental results may be improved by translating the behaviour of the check valve more realistically in second system. Keywords : Unsteady Flows, Centrifugal Pump, Pump rundown, Method of Characteristics, Steel Pipeline, Reduced Bore Ball Valve, Disc Type Check Valve