Sert kayaçlarda delinebilirlik tayini
Determination of drillability in hard rocks
  1. Tez No: 244012
  2. Yazar: ENGİN KARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ YENİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, makina ekipman ve kesici uç (keski) özelliklerine bakılmaksızın kayaç özelliklerine bağlı olan delinebilirlik teriminin, çeşitli laboratuar deneyleri ile tanımlanması hedeflenmiştir. Bu amaçla; belirli bölgelerden alınan karot ve küp şekilli numunelere birim hacim ağırlık, gözeneklilik oranı, tek eksenli basınç dayanımı, deformasyon, shore sertliği gibi temel kaya mekaniği deneylerinin yanı sıra, delinebilirlik deneylerinde kullanılan DRI laboratuar deneyleri olan kırılganlık ve minyatür delme deneyi (Brittleness testi ve Sievers' J deneyi) yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar birbiri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; defining of the term of drillability which is depended on rock properties regardless of machine, equipment and cutter bit properties, is aimed with various laboratory tests. To this end; density, porosity, uniaxial compressive strength, deformation, shore hardness and DRI (Brittleness and Sievers? J tests) tests are applied to cubical and cylindirical shaped samples which received from certain locations. Eventually, test results compared with drilling rate index.