Taşıyıcı olmayan ve dış cephede kullanılan prefabrik pano ve kaplamaların mimari performanslarının incelenmesi
The examination of the architectural performances about non-bearing prefabricated exterior panels and coatings
  1. Tez No: 244013
  2. Yazar: ELVAN DURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ YESÜGEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada, taşıyıcı olmayan ve dış cephede kullanılan prefabrik pano ve kaplamaların özellikleri ve mimari performansları incelenmiştir.Taşıyıcı olmayan ve dış cephede kullanılan prefabrik elemanların tanımı, çeşitleri, kimyasal ve fiziksel özellikleri, montaj detayları, nakliye ve stoklanması ile yapıya estetik etkileri ve uygulamaları üzerinde durulmuştur.Her eleman tipi ayrıntılı bir şekilde tablo ve resimlerle incelendikten sonra, bu bilgiler ışığında, farklı kriterler göz önüne alınarak elemanların sınıflandırmaları yapılmıştır.Çalışmanın oluşumunda konu ile ilgili öncelikle literatür taraması ve internet araştırmaları yapılmıştır. Ayrıca konu kapsamına giren malzeme firmaları ile görüşmeler yapılarak, daha güncel ve kesin bilgilere ulaşılmıştır. Böylelikle yapı malzemesi ve inşaat kitaplarında bulunmayan yeni elemanlar da çalışma kapsamına alınmıştır.Sonuç olarak, sınıflandırmalar tek bir tablo haline getirilerek, taşıyıcı olmayan ve dış cephede kullanılan prefabrik yapı elemanlarının mimari performanslarının toplu olarak değerlendirilmesine olanak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is on reviewing the architectural performances of exterior prefabricated non-bearing panels and coatings.The definition of non-bearing prefabricated exterior prefabricated elements, their types, chemical and physical properties, montage details, transportation, storage, their esthetic effect to the building and their applications are emphasized on.After each element was examined with table and pictures in detail, according to these information, different criteria were taken into consideration and the elements were classified.First of all, germinal of the study, research of internet and literature was made about the subject. Otherwise, meetings was made with material firms that are in the content of the subject. So, actual and definite information was approached. Hereby, new precast elemants, which was not in the materials and building books, was taken to the content.In the final, data and classifications were transformed a table. So, non-bearing, prefabricated exterior panels and coatings of assessment was made possible collectively.