Dokuma konfeksiyon işletmelerinde üretim parametrelerinin hesaplanması üzerine bir bilgisayar programının geliştirilmesi
Development of a software about calculating the production parameters in woven garment plants
- Tez No: 244022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER YAZGAN BULGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı, kalıp hazırlamaya ihtiyaç duymadan temel ve yardımcı vücut ölçülerinden yararlanarak kumaş birim metrajının hızlı bir şekilde hesaplanmasını sağlayacak bir yöntem geliştirerek, bilgisayar programı oluşturmaktır. Çalışmada model ölçü tablosundaki temel ve yardımcı ölçülerden yararlanarak giysiyi oluşturan parçaların alanları hesaplanmıştır. Daha sonra tüm parçaların oluşturduğu toplam alan, kumaş eni, pastal verimi, fire oranı, çekme değerleri gibi parametreler kullanılarak model birim metrajı hesaplanmıştır.Araştırmada, öncelikle literatür araştırması yapılarak konfeksiyon işletmelerinde kumaş birim metrajı hesaplama konusundaki çalışmalar incelenmiştir. Daha sonra birim metraj hesaplamak amacıyla dokuma konfeksiyon üretimi yapan bir işletmede çeşitli denim pantolon ve etek modelleri incelenerek, kalıpların alanlarını hesaplayabilen formüller geliştirilmiştir. Geliştirilen formüllerle hesaplanan alanlar ile CAD kalıp hazırlama, serileme ve pastal hazırlama sistemi tarafından hesaplanan alanlar karşılaştırılmıştır.Araştırmanın sonunda birim metraj hesaplamak amacıyla bir bilgisayar programı da geliştirilmiştir. Oluşturulan yazılım, yeni bir modelin sisteme girilmesi, modellerin girilmesiyle oluşturulan veritabanından istenilen kriterlere göre arama yapılması ve arama sonucunda daha önceden girilmiş modeller üzerinde değişiklik yaparak güncellenmiş verilerin kaydedilmesi gibi başlıca üç işleve sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a method in order to determine rapidly the fabric unit length using the main and ancillary measures without setting the pattern, and develope a computer software. In the study, the areas of the garment pieces are calculated with the assistance of the main and ancillary measures in the measurement chart. Then, the fabric unit length of the garment is calculated using some parameters as the total area of the garment piece, fabric width, efficiency of the marker, rate of waste; and the value of any shrinking.In the study, first of all the studies about calculating the fabric unit length in apparel company is analyzed. Then various denim pants and skirts in a woven garment plant are analyzed, the formulas for each piece of model pattern are developed to calculate the areas of the pattern correctly without setting the pattern. The areas of all the pattern pieces were calculated with the assistance of the developed formulas. Then the resultant measurements from both the developed formulas and the CAD systems were compared.In order to support the developed method about the calculating unit length, a software is developed. Developed software have three main function: to enter a new model to the system, to search models according to desired criterias from the database, to change the entered models properties and save the updated data.