Derin kazılar sonucu çevre yapılarda oluşan deformasyonların tahmini
The determination of deformations of the buildings near the excavation area due to deep excavation
  1. Tez No: 244026
  2. Yazar: LEYLA ERMANLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Derin kazılar, uygulanacak bölgenin koşullarına göre değişmekle birlikte, gerçekleştirildiği bölgede ve civarında duraylılık ve deformasyonlar açısından büyük problemler yaratma potansiyeline sahiptirler. Özellikle şehirsel bölgelerde veya mevcut yapı yakınlarında gerçekleştirilecek kazıların çok dikkatli bir şekilde ele alınması gerekmektedirBu çalışma kapsamında, derin kazıların desteklenmesine yönelik sistemler kısaca anlatılmıştır. Bu amaçla Plaxis adlı bir sayısal analiz programı kullanılarak İstanbul Metro ve Hafif Metro Sistemi Kirazlı-Başakkonutları Metro Hattı Projesi kapsamında bir destekli derin kazının sonlu elemanlar yöntemi ile analizleri yapılmış ve çevre yapılarda oluşan deformasyonlar arazi gözlemleri ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar sonucunda burada ele alınan kazı destekleme sisteminin saha performansı üzerine de önemli ipuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Deep excavations which will be applied depends on the conditions of the region and in the region and vicinity have the potential to create major problems in terms of stability and deformations. Especially, in the urban areas or around the existing structures will be carried out excavation must be handled very carefully.At this study, support systems for deep excavations were briefly described. Plaxis named using an analysis program Istanbul Metro and Light Metro System Kirazlı-Başakkonutları Metro Line Project by taking a deep excavation supported the finite element method based on modeling and deformation of the structure occurring in the vicinity of the excavation finite element analysis results to compare with field observations were analyzed. As a result of these comparisons that considered here, performance on the field of excavation support systems important clues have been obtained.