Akımsız nikel kaplama banyolarının karakteristiklerinin incelenmesi
An investigation of the characteristics of the electroless nickel plating baths
- Tez No: 244029
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU ÇORBACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Akımsız nikel kaplamaları iyileştirme çalışmaları yapılmış ve bunun için üç farklı yabancı bileşen; 2-merkaptobenzimidazol, 2-merkaptobenzotiazol ve tioglikolik asit kullanılmıştır.Üç yabancı bileşenin konsantrasyonları değiştirilerek örnek plakalar kaplanmıştır. Kaplanan plakalardan uygun olanlar seçilerek optik mikroskop görüntüleri alınmış ve sonuçlar yorumlanmıştır.Yapılan incelemeler sonucunda üç yabancı bileşenin de akımsız nikel kaplamalar üzerinde etkileri görülmüş ve bu bileşenlerin en uygun miktarları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Experiments were done for improvement of electroless nickel platings and three different kind of components (2-mercaptobenzimidazole, 2-mercaptobenzothiazole and thioglycolic acid) were used.Sample plates were coated by changing concentrations of three different components. Suitable coated sample plates were examined and optic microscopic images of them were taken. The results were discussed.According to the results of the examinations, the effects of three different components on electroless nickel platings were observed and the optimum quantities of these components were determined.