Evsel atık suların enzim ilavesiyle anaerobik olarak arıtılması
Anaerobic treatment of domestic wastewaters with enzyme
- Tez No: 244030
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. İLTER AYDINOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, evsel atıksuların anaerobik arıtım verimliliğinin incelemesi için laboratuar ölçekli iki adet özdeş yukarı akışlı çamur yataklı reaktörle çalışılmıştır. Yerel bir çikolata fabrikasının anaerobik parçalama ünitesinden alınarak aşılanan reaktörler, ilk aşamada (alışma devresi) glikoz çözeltisi beslemiş olup ikinci aşamada ise evsel atıksuyla beslenmeye geçilmiştir.Çalışma boyunca reaktörler 24 saat bekletme süresinde 30oC'de eşit şartlar altında beslenmiştir. İlk 25 günün sonunda evsel atıksuların anaerobik gideriminde enzim ilavesinin sistem verimine etkisinin araştırılması için reaktörlerden birine ani yükleme ile enzim katılmıştır. Böylece bir tanesi kontrol reaktörü (A Reaktörü) diğeri ise enzim ilaveli reaktör (B Reaktörü) olmak üzere bir sistem kurulmuştur.Enzim ilavesinden sonraki 27 gün 24 saat bekletme süresinde 6 g/m3-gün organik yükleme hızı sonucunda A ve B Reaktörlerinin KOİ, ÇKOİ, AKM ve UAKM verimleri sırasıyla ?%65±5, %59±4, %92±1 ve 94±1? ve ? %75±8 ve %67±4? ve ? %94±2 ve %96±1? dır. A Reaktörünün çıkış suyunda amonyak konsantrasyonu ortalama 56 mg/l iken B Reaktöründe 52 mg/l'dir. UYA/Alkalinite oranı A Reaktöründe 0,4 iken B Reaktöründe 0,28'dir.Çalışmanın ilerleyen zamanlarında (42.gün) KOİ giderim verimi A Reaktörü için %56±5 ve B Reaktörü için %54±6'dır. A Reaktörünün çıkış suyunda amonyak konsantrasyonu 48 mg/l iken B Reaktöründe bu değer 50 mg/l olarak bulunmuştur.Elde edilen bu değerler enzim ile hidrolizin evsel atıksuların anaerobik arıtımında yaklaşık bir aylık bir süreçte ilave bir giderim verimi sağladığını göstermektedir. Kullanılan Mirocat ECL enziminin böyle bir arıtma sistemine her ay yeniden ilavesiyle arıtma veriminde süreklilik sağlanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study two identical laboratory-scale up-flow sludge blanket reactors have been used to determine anaerobic treatment efficiency of domestic wastewater. The reactors were inoculated by a local chocolate factory?s anaerobic digested sludge. During the first stage, the reactors were operated by glucose solution and in the second stage, they were operated by domestic wastewater.Throughout the study, the reactors were operated in 30oC temperature for 24 h hydraulic retention times under the identical conditions. At the end of the first 25 days, enzyme was added to one of the reactors with immediate loading to investigate the effect of enzyme supplement for anaerobic treatment efficiency of domestic wastewater. Thus, the system was built as control reactor (Reactor A) and enzyme supplied reactor (Reactor B).During 27 days, the reactors were operated in 24 hours hydraulic retention times and 6 g/m3-day organic loading rates. Removal efficiencies were obtained in A Reactor and B Reactor for COD, CODdis, SS and VSS were ?65±5 %, 59±4%, 92±1% and 94±1%? and ?75±8%, 67±4%, 94±2% and 96±1%? for both systems, respectively. Ammonia concentration of A Reactor and B Reactor effluents were 56 mg/l and 52 mg/l for both systems, respectively. The VFA/Alkalinity ratio was 0,4 in the A Reactor and 0,28 in the B Reactor.After 42 days of the study the COD and CODdis removals in A Reactor and B Reactor were 56±5 % and 54±6 %, respectively. Ammonia concentrations of A Reactor and B Reactor effluents were 48 mg/l and 50 mg/l for both systems, respectively.These values shows that better removal efficiencies were achieved in anaerobic treatment of domestic wastewater by enzymatic hydrolysis almost in a month. It is considered that by adding the Mirocat ECL enzyme to the this kind of system in every mounth again could provide permanency.