Harmonikli devrelerde enerji ölçümü
Energy measurements in electrical circuits within harmonic
- Tez No: 244077
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL KOCATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Elektrik enerji sisteminin kaliteli ve etkin olabilmesi için sistemin akım ve gerilimbileşenlerinin dalga şekli, temel frekanslı sinüsoidal bir değişime sahip olmalı ve izinverilebilen bozulma seviyesinin sınıflandırılması gerekmektedir. Ancak günümüzde artanenerji ihtiyacı ve yarı iletken teknolojisinin özellikle sanayide yaygın kullanımı ile birlikteşebekeye her geçen gün değişik nonlineer yükler de bağlanmaktadır. Yapılan bu çalışmada,TEDAŞ onaylı ve kullanımı yaygın olan elektrik sayaçlarının çeşitli harmonikli gerilim veakımlar altındaki ölçme hataları incelenip değerlendirilmiştir.Literatürde yer alan güç hesaplama yöntemleri incelenmiş ve aralarındaki farklarMATLAB/Simulink simülasyonlu örnek bir uygulama ile çalışmanın ilk bölümündeanlatılmıştır. İkinci bölümde ise, piyasada yaygın olarak kullanılan farklı markalarda iki adetsayaç seçilerek çeşitli harmonikli durumlardaki aktif ve reaktif enerji ölçüm sonuçlarıirdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn order to maintain efficient and quality electricity supply, it is necessary to define the levelsof distortions that can be permitted on power system and also voltage and current componentsof electricity system must have sinusoidal wave shape. In recent years, concurrently withincreasing energy needs, several nonlineer consumers connect to the electricity network. Inthis study, measurement error of two counters which have different manufacturer andapproved by TEDAŞ are analyzed in different case within harmonic.Power calculation methods in the literature were examined and differences between thesecalculation methods is described in the first section with MATLAB/Simulink simulationstudy with a sample application. In the second section, commonly used in the market countersby selecting four different brands in different current and voltage measurement withinharmonic results were compared in the case.