Mikrodenetleyicili endüstriyel seri protokol çözümleyici sisteminin programı
The program of microcontrolled industrial serial protocol analyzer system
  1. Tez No: 244076
  2. Yazar: KEMAL GÜNSAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Mikroişlemcili sistem tasarımlarında tümleşik devrelerin haberleşme ihtiyacının kolay, hızlıve güvenilir bir şekilde karşılanması gerekliliği seri haberleşmenin yaygın bir şekildekullanılmasında etken olmuştur. Bu tez çalışması ile seri protokol çözümleyici bir yazılımtasarımı amaçlanmıştır.Tez metninin birinci bölümünde endüstriyel sistemlerde kullanılan seri iletişim protokolleriaraştırılmış ve bu protokollerden bazıları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde I2Cprotokol standardı hakkında detaylı bilgi sunulmuştur. Üçüncü bölümde seri protokolçözümleyici uygulamalar araştırılmıştır. Bunlardan seçilen bazı seri protokol çözümleyicicihazlar tanıtılmış ve yetenekleri ortaya konmuştur. Dördüncü bölümde LabVIEW geliştirmeortamı ve uygulamaları hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde tasarımın çalışma şekli veyapısı genel olarak anlatılmıştır, sistemin donanımı genel olarak tanıtılmıştır. Donanımtasarımı, ortak çalıştığım Elektronik ve Haberleşme Müh. Cihan Torun tarafından yapılmıştır.Altıncı bölümde yönetim ara yüzü tanıtılmıştır. LabVIEW geliştirme ortamı ile ilgili genelbilgi verilmiş ve yönetim paneli tasarımı anlatılmıştır. Seri protokol çözümleyici mikrodenetleyicisi tanıtılmıştır. Yazılımı akış diyagramlarıyla ortaya konmuş, yazılım bloklarıtanıtılmıştır. Seri protokolü örnekleyen, I2C protokolüne göre çözümleme yapan akışdiyagramı bu bölümde sunulmuştur. Son bölümde ise tasarımın başarısı, avantaj vedezavantajları ortaya konmuştur. Araştırılmış seri protokol çözümleyici sistemlerin yazılımıile tez çalışması arasında karşılaştırmalı bilgiler sunulmuştur.Mikro denetleyicili endüstriyel seri protokol çözümleyici sistemin programı ile amaçlananbasit, geliştirilecek yazılımlara taban oluşturacak, taşınabilir bir seri protokol görüntüleyici veçözümleyici bir yazılım tasarlamaktır. Tasarım özelleştirilerek I2C protokolüne uygunçözümleme yapan bir yazılım olarak gerçeklenmiştir. Sistemin donanımı ile sistem üzerindeyönetim ara yüzü bir başka tez konusu olarak tamamlanmıştır. Yazılım ve kişisel bilgisayaryönetim katmanı bu tezin konusudur.
Özet (Çeviri)
The necessity of simple, fast and reliable communication between integrated circuits insystem designs with microprocessor, became a factor in using serial communicationwidespread. The scope of this thesis is to design a serial protocol analyzer software.In the first chapter, some serial communication protocols, which are used in industrialsystems, are studied and explained. In the second chapter I2C protocol specifications aregiven. In the third chapter, serial protocol analyzer applications are studied and some chosenserial protocol analyzer devices are introduced with narrating abilities of these devices. In thefourth chapter general knowledge about LabVIEW development platform is given andapplications are introduced. In the fifth chapter, system design in general and method ofoperation are explained and hardware design of the system is also explained generally.Hardware design is done by Electronics and Communication Engineer Cihan Torun. In thesixth chapter, user interface of serial protocol analyzer is introduced and microcontroller nadits software is explained with flow charts and software block diagrams. Serial protocolsampler and I2C protocol analyzer flow chart are introduced in this chapter. In the last chapter,design accomplishment, advantages and disadvantages are explained.The main aim with this microcontrolled industrial serial protocol analyzer system is to designa simple, available for improving software, portable serial protocol monitor and analyzersystem. The design is specialized and implemented according to I2C protocol. Hardwaredesign and in system monitor design are discussed in other thesis. Software design andcomputer based monitoring are discussed in this thesis.