Chyrysa (Gülpinar) yerleşim alaninin, kalkolitik dönemden (6000-3000) günümüze değin paleocoğrafik evrimi
The paleogeographic evalution of the chyrysa (Gülpınar) settlement from calcolthic to present (6000-3000 bp )
- Tez No: 244114
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeometri, Archaeometry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma Batı Anadolu'da Ayvacık İlçesi sınırları içerisindeki Gülpınar beldesindeyer alan yer alan Chyrisa kentini örten çökelde yapılmıştır. Çökel morfolojik özellikleri gözönüne alınarak üç alt sınıfa bölünmüş ve toplam 9 ayrı örnek alınarak arkeometrikyaklaşımlarla çökelin kökeni ortaya konulmuştur. Çökelde yapılan fiziksel, kimyasal,pedolojik ve arkeometri analizler sonrasında bulunduğu yere hızlı bir süreçte taşındığı ve B veC olarak ayrılan katmanların, A materyali tarafından hızla örtüldüğü saptanmıştır. Bu hızlıtaşınma ve örtülme, daha yapılan araştırmalarda saptanan ve MÖ 100 ve 500yy'lardaAnadolu'da yaşanan arazi bozunumu süreciyle uyum göstermiştir. Sonuçta önemli bir limankenti özelliği taşıyan eski Chyrysa kentinin önemini yitirilmesine yol açan olaylarıngünümüzde de çeşitli yerlerde süregelmesi bu önemli yerleşim alanlarında benzer sonuçlarasürdürülebilir arazi yönetimi planları yaklaşımı dikkate alınmadıkça, yol açma olasılığınınyüksek olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was undertaken in the Chyrysa city located in Gülpinar town of Ayvacık cityin West Anatolia. The sediment overlain archaeological site was divided into three sub classesand a total of 9 sample was collected fort he determination of the origin of the sediment byarchaeometric approach. Physical, chemical, pedological and archaeometric analyses utilizedrevealed that the sediment was transported in an accelerated process and B and C layers wereimmediately covered by the layer A. This accelerated transportation and covering is inaccordance with the previous findings of the land degradation in Anatolia in 100 BC and 500AC. Finally, results revealed that, the events which resulted the loss of the importance of thethe ancient Chyrysa town is still valid at various sites can cause similar results to importantsettlement sites unless sustainable land management approaches are undertaken.