Türkiye'de hemoglobin varyantları ve talasemi mutasyonları bilgi sistemi
An information system on hemoglobin variants and thalassemia mutations in Turkey
  1. Tez No: 244115
  2. Yazar: VOLKAN VURAL TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de bulunan anormal hemoglobinler ve talasemi mutasyonları kayıtlarını içeren bir veritabanı oluşturulması; eğitim ve bilgilendirme materyalini kapsayan bir bilgi sisteminin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Sistemin veritabanından her mutasyon ve hemoglobin varyantının görüldüğü yerler, mutasyon noktaları, hematolojik parametreleri, yapısal ve fonksiyonel çalışmalar ile referans bilgileri yer almaktadır. Sistem, söz konusu kayıtların çeşitli açılardan sorgulanmasını sağlayan basit ve ileri arama mekanizmalarını kapsamaktadır. TrHbVar adlı veritabanı ve bilgi sistemi internet üzerinden serbest kullanıma açılmış (www.turktalasemi.org) olup şu an için 50 hemoglobin varyantı ile 41 talasemi mutasyonuna ait kayda erişilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to constract a database that contains abnormal hemoglobins and thalassemia mutations records which are found in Turkey; to develop a informational system which comprise educational and informational materials. In the system of database for every mutation and haemoglobin variants, information of location, mutation points, haemotologic parameters, structural and functional analysis and their reference knowledge are occured. System includes datas which ensures to make basic and advanced queries from different ways. TrHbVar database and information system opened on the web freely (www.turktalasemi.org) for now fifty haemoglobin variants and fourty-one thalassemia mutations datas can be reached.