Reduced ınstruction set processor design
Indirgenmiş komut setli işlemci tasarimi
  1. Tez No: 244149
  2. Yazar: ALİ ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Basit daha iyidir felsefesi ile tasarlanan indirgenmiş komut setli bilgisayar (İKSB) işlemcileri her geçen gün tasarımcıların dikkatini daha çok çekmektedir. Gömülü sistemlerden iş istasyonlarına kadar çok alanda yaygın olarak kullanılmaya başlanan İKSB işlemciler, karmaşık komut setli bilgisayarlarda da dahili mikro komutlar olarak kullanmaktadır. Bu tezde 32-bit temel aritmetik, mantık, kontrol ve sistem komutlarının bulunduğu, boru hattı mimarisine sahip bir kısıtlı komut setli işlemci tasarımı sunulmuştur. Boru hattı organizasyonundan doğan riskler donanımsal metotlarla elimine edilmiştir. İKSB işlemcisi tasarım prensiplerinin gerçeklenmesi sağlanmıştır. Tasarım için VHDL (Very High Speed Integrated Circuit Hardware Description Language) donanım tanımlama dili kullanılmış ve tasarımın betimlenmesi Mentor Graphics firmasının Modelsim programı ile yapılmıştır. Tasarım düşük maliyetli bir APKD (Alan Programlanabilir Kapı Dizisi) yongası kullanılarak sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Reduced instruction set computer (RISC) processors are designed according to the principle ?simple is better.? The RISC processors are widely using in; embedded systems to work stations. Even the complex instruction computers (CISC) use RISC type micro instructions internally. This thesis presents a 32-bit pipelined reduced instruction set processor design that has 32-bit basic arithmetic, logic, control and system instructions. Most of the pipeline hazards are eliminated by hardware support. The design is modeled with VHDL (Very High Speed Integrated Circuit Hardware Description Language) hardware description language and simulated with the Mentor Graphics Corporation?s Modelsim simulator. The processor model is mapped on a low cost FPGA (Field Programmable Gate Array) chip.