Seyhan baraj gölü'nden izole edilen enterobacterıaceae grubu bakterilerde antibiyotik dirençliliği
Antibiotic resistances of enterobacteriaceae isolated from Seyhan dam and determination of plasmid profile
- Tez No: 244148
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Seyhan Baraj Gölü'den izole edilen Enterobacteriaceae grubu 88 bakteri suşunun çoklu antibiyotik dirençliliği (MAR) belirlenmiştir. İzolatların plazmidleri izole edilerek her bakteriye ait plazmid profili belirlenmiştir. İzolatlardan MAR indeksi 1 olan tek bir bakteri belirlenmiş ve bu suş Escherichia coli olarak tanımlanmıştır. İzolatlardan 14 tanesinin MAR indeksinin 0.142 olduğu belirlenmiştir.Plazmid izolasyonunda 40 izolatın (% 45.5) plazmid içerdiği belirlenmiştir. Antibiyotik sayılarının plazmid ile ilşkilerine bakıldığında 7 antibiyotiğe karşı dirençli olan Escherichia coli suşunda hiç plazmid DNA bandı gözlenmemiştir. Tek antibiyotiğe dirençli olan diğer bir Escherichia coli suşunda ise toplam 7 plazmid DNA bandı olduğu belirlenmiştir. Beş farklı antibiyotiğe dirençli olan yine bir diğer Escherichia coli suşunda ise 14 plazmid DNA bandı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Multiple antibiotic resistance was determined 88 Enterobacteriaceae strains which were isolated from Seyhan Dam. Plasmids of these strains were isolated and each of these strains plasmide profile was determined.MAR index of one strain was determined to be 1 and this strain was identified as Escherichia coli. MAR index of 14 strains in total 88 isolates were determined to be 0.142.It was determined that 40 isolates contain plasmid in 88 total isolates. It were seen that relationship with antibiotic count and plasmid profile, Escherichia coli, which was resist to 7 antibiotic, has not any plasmid. But another strain of Escherichia coli, which was resist to 1 antibiotic, has contain total 7 plasmid bands. Moreover, the other Escherichia coli strain resist to 5 antbiotics. But it has 14 plasmid bands.