Bir maden yatağının katı modelinin oluşturulması
Generating of an ore body solid model
- Tez No: 244163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Madencilik endüstrisinde en önemli sorun, teknik ve finansal planlamanın doğru yapılmasıdır. Yer altındaki cevher kütlesinin, konum ve biçim açısından incelenebildiği anlamlı tekniklerden birisi de üç boyutlu katı modelleme metodudur. Günümüzde katı model oluşturmaya yönelik çalışmaların pek çoğunda madencilikte yaygın olarak kullanılan hazır paket programlardan yararlanılmıştır. Bazı araştırmacılar, gelişen ihtiyaçlara yönelik üç boyutlu çizim programlarından faydalanarak yeni programlar geliştirmişlerdir.Bu çalışma kapsamında, sondaj verilerinden elde edilen üç boyutlu koordinat bilgileri kullanılarak, yatakların katı modellerini ortaya çıkaran bir model geliştirilmiştir. Bu modelde, Visual Basic dilinde iki yazılım geliştirilmiş ve veri üretimi ile AutoCAD ortamında katı model otomasyonu sağlanmıştır. Sonuçların doğruluğunu kanıtlamak için model iki farklı sahada denenmiş ve kabul edilebilir sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlar, örnek bir bölge için daha önce yapılmış araştırmalar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In mining industry, most important problem is be done technical and financial planning rightly. Three dimensional solid modeling method is one of the significant method which can be examined about position and shape in underground ore body. Nowadays, most studies tended to create solid model are utilized from program packages which use commonly in mining. Some researchers were improved new programs to aid from three dimensionally drawing programs to incline developing necessity.In scope of this study, a model, appeared solid model of deposits, was developed using three dimensional coordinate data which derived from boreholes. In this model, two programs were improved with Visual Basic and solid model automation was supplied with data production in environment of AutoCAD. To proving accuracy of results, the model was tried in two different fields and obtained acceptable results. These results are referenced with previous researches for a sample area.