Designing of a fuel cell vehicle (Fcv)
Yakit hücresi ile çalişan araç tasarimi
- Tez No: 244164
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Petrol ve türevi enerji kaynaklarının azalması ve üretim maliyetlerindeki artış ile beraber dünyanın birçok bölgesinde alternatif enerji kaynaklarına yönelme görülmektedir. Alternatif enerji kaynakları araştırılırken, yeni enerji kaynaklarının temiz enerji kaynağı olması yani çevreye duyarlılığı da ön plana çıkmaktadır. Hidrojen hem petrole alternatif olması hem de doğaya zararlı atık bırakmaması ile çevreye duyarlı alternatif bir enerji kaynağıdır.Bu çalışmada otomotiv endüstrisinde beklenen daha yüksek yakıt ekonomisini ve performansını sağlamak ve çevreye atılan zararlı gazları ortadan kaldırmak için hidrojeni enerji kaynağı olarak kullanan yakıt pili ile çalışan iki ayrı araç tasarlanmıştır. İmalatı gerçekleştirilen bu araçların yol performansları, yakıt ekonomileri ve çevreye zararlı atık verip vermedikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Decreasing of petrol and petrol derivative energy sources together with increasing of production cost of these sources, turning towards the alternative energy sources is seen on different places in the world. Attention is paid with environmental sensitiveness while searching for the new alternative energy sources. Hydrogen is an alternative energy source which is a clean energy source and environmentally friendly alternative to conventional fossil fuels.In this study, two different fuel cell vehicles, which use hydrogen as fuel, have been designed to eliminate the exit of hazardous gases to atmosphere and to supply more efficient fuel usage and to show their performance to the automotive industry. Performances, fuel economy and emissions of these vehicles have been investigated.