Sera domates yetiştiriciliğinde kükürt ve leonardit uygulamalarının fosfor yarayışlılığına etkileri
Effects of sulphur and leonardit on phosphor efficiency in greenhouse grown tomato
  1. Tez No: 244261
  2. Yazar: İLKER ERKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. YILDIZ DAŞGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türkiye topraklarında çözünemeyen fosfor miktarının azaltılması amacıylayapılan bu çalışmada sera domates yetiştiriciliğinde fosforun leonardit ve kükürtündeğişik dozlardaki interaksiyonları incelenmiştir. Elde edilen verilere göre, leonardituygulanan topraklardaki domates bitkileri kükürt uygulanan topraklardaki domatesbitkilerine göre bitki büyüme parametrelerinde, verimde ve meyve iriliğinde dahayüksek değerler oluşturmuştur. Meyve kimyasal kalitesi bakımından leonardit vekükürt uygulanan topraklardaki bitkilerde SÇKM ve titre edilebilir asitlikbakımından kükürt uygulanan topraklar daha yüksek değerlere sahip olurken,meyvenin C vitamini içeriği bakımından da kükürt uygulanan topraklar istatistikselolarak düşük bulunmuştur. Toprak analizleri sonuçlarına bakıldığında, pHbakımından kükürt uygulaması daha etkili olmuş ve leonardite göre değerler dahadüşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study that is being carried out for diminishing the amount of phosphorwhich can?t be dissolved properly in Turkish territory, has examined the interactionsbetween phosphor with the diffrent dosages of leonardit and sulphur substances incultivating tomatoes via using greenhouses. According to these findings -that aredrived from this study- the tomatoes that were grown in the leonardit-intensified soilshave shown better results than the ones in sulphur-intensified soils in terms ofefficiency, largeness of fruit and growth parametres. Whilst, the fruits have attainedhigher records where the plants in the soils which were enriched by leonardit andsulphur having chemicel quality, SCKM and sulphur-applied soils regarding totitrated acidics, in the sulphur-applied parts with lack of substance C , the statisticalvalues were observed quite lower. On the other hand, sulphur has been morepowerful than leonardit in terms of the decreasing soil pH.