Tarımsal yayımı geliştirme projesinin kırsal ve tarımsal kalkınmadaki rolü ve uygulama etkinliği: Şanlıurfa ili örneği
The role of agricultural extension project in agricultural and rural devolopment and it?s effectiveness: Example of Şanliurfa province
- Tez No: 244262
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NECAT ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, T.C. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından, ?Tarımsal Yayımı Geliştirme (Tar-Gel) Projesi? kapsamında projeye alınan köylerde ?Tarım Danışmanı? unvanı ile Ziraat Mühendisi ve Veteriner Hekimlerin istihdam edilmesi adı altında yürütülen proje ile beraber, ülkemizde büyük bir öneme sahip olan kırsal kalkınmada tarım danışmanlarının rolü ve kırsal kalkınmaya olan etkilerinin araştırılmasıdır.Bu amaçla Şanlıurfa ili merkez ve 10 ilçesine bağlı tarım danışmanlarının görev yaptığı 80 köy, araştırmanın ana kitlesini oluşturmuştur. Bu ana kitleden merkez ve her ilçeden bir köy olmak üzere tesadüfi örnekleme yöntemine göre 11 köy belirlenmiştir. 80 tarım danışmanı ve 11 köy muhtarı ile beraber seçilen üreticilerle yüz yüze anket uygulanmıştır. Örnek seçilen köylerde tarımsal faaliyette bulunan 791 işletmeden, işletme arazi genişliği esas alınarak görüşülecek işletme sayısı basit tesadüfi örnekleme yöntemine göre 39 adet olarak belirlenmiştir. İşletme, danışman ve muhtarlardan anket yoluyla toplanan bilgiler analiz edilerek değerlendirilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, tarım danışmanlarının üretim sorunlarının giderilmesinde yardımcı oldukları ancak projenin altyapısı oluşturulmadan hayata geçirildiği ve fiziki koşullarının yeterli olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to search the role of agricultural advisors and their effectiveness in rural development. In Turkey the Ministry of Agriculture and Rural Affairs run the project which is titled ?Promote Agricultural Extension? Project (Tar-Gel) In this project Agricultural Engineers and Veterinarians are employed as Agricultural Advisor in selected villages.The study area was 80 villages in Şanlıurfa which are selected from center and 10 other districts. 11 villages have been selected randomly from each district. Face to face interview was applied to 80 Agricultural Advisors, 11 Village Headman and also selected farmers. From the selected villages out of 791 farms 39 was selected randomly. Data were collected from farmers, advisors and village headman are utilized.As a result, it has been found out that agricultural advisors seem to be helpful to solve production problems. However, they thought that project has been applied without careful thoughts and also physical conditions were not adequate.