Performance evaluation of directory-based cache coherence protocols on an optical interconnection network supporting distributed shared memory
Dağıtık ortak hafıza destekli optik interkoneksiyon ağı üzerinde dizin tabanlı ön bellek tutarlılık protokollerinin performans analizi
  1. Tez No: 244275
  2. Yazar: İPEK ABASIKELEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FATİH AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, simülasyon tekniği kullanılarak katı istek-yanıt, aracılı iletim ve cevap iletimi olmak üzere üç farklı dizin tabanlı ön bellek tutarlılık protokolünün dağıtık ortak hafıza (DOH) destekleyen, düşük gecikmeli, yüksek bant genişliğine sahip yayın tabanlı fiber optik bir ara bağlantı ağı olan SOME-Bus üzerinde performans analizi yapılmıştır. Literatürde bu protokoller sadece okuma durumu için tasarlandığından, performans ölçümleri yapılmadan önce protokoller yazma durumu için yeniden düzenlenmiştir. Simüle edilen sistem, her biri bir işlemci, ön bellek denetleyicisi, dizin denetleyicisi ve çıkış kanalı içeren 64 düğümden oluşmaktadır. Simülasyonlar, her bir protokol için ortalama işlemci kullanımını ve ortalama ağ gecikmesini; ortalama kanal servis süresinin ortalama iplik çalışma süresine oranı (T/R), ön bellek bloğunun değiştirilmiş olma olasılığı {P(M)}, yazma ön bellek eksiklerinin (miss) oranı {P(W)} gibi önemli DOH parametrelerinin değişken değerleri için, farklı ağ trafik modelleri altında gerçeklenmiştir. Elde edilen sonuçlar, tüm protokollerinin performansının, tüm ağ trafik modelleri altında, P(W), P(M) veya T/R oranının artması ile düştüğünü göstermiştir. P(M)'deki artış, P(W)'nin protokol performansları üzerindeki etkisini kırmaktadır. Cevap iletimi protokolü yüksek P(M) değerlerinde, aracılı iletim protokolü ise yüksek P(W) ile düşük P(M)'nin bir arada bulunduğu değerlerde en iyi performanslarını sergilerler. Katı istek-yanıt protokolü ise yoğun bölge trafiği altında en yüksek performansı gösteren protokoldür.
Özet (Çeviri)
In this work, the performance of three directory-based cache-coherence protocols; strict request-response, intervention forwarding and reply forwarding are evaluated via simulation on the Simultaneous Optical Multiprocessor Exchange Bus (SOME-Bus), which is a low-latency and high-bandwidth broadcast-based fiber-optic interconnection network supporting distributed shared memory (DSM). As these protocols appear only for read requests in literature, the protocols are modified for write requests before evaluating their performances. The simulated system contains 64 nodes, each of which has a processor, a cache controller, a directory controller and an output channel. Simulations have been conducted for each protocol to measure average processor utilization and average network latency for varying values of the important DSM parameters such as the ratio of the mean channel service time to mean thread run time (T/R), probability of a cache block being in modified state {P(M)}, the fraction of write misses {P(W)} and under different traffic patterns. The results reveal that the performance of all protocols decreases under all traffic patterns as P(W), P(M) or T/R increases. The effect of P(W) on the performance of the protocols reduces as P(M) increases. Reply forwarding protocol performs the best for high P(M) values, intervention forwarding protocol yields the best performance for low P(M) and high P(W) values and strict request-response is the best protocol under hot-region (HR) traffic.