Determination of ground temperature in Adana
Adana için toprak sıcaklığının hesaplanması
- Tez No: 244276
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Adana'daki sadece toprak yüzey sıcaklığı değil bununla birlikte farklı derinliklerdeki sıcaklıklar için de bir analitik model sunulmuştur. Bu model, toprak sıcaklığı için enerji denge denklemine dayanmaktadır. Enerji denge denklemi, güneş ışınlarının periyodik değişiminin ve günlük sıcaklık değerlerinin yanında buharlaşmadan kaynaklı gizli ısı akım şiddetini de içerir. Bütün hesaplamalar günlük değişimler için yapılmıştır. Sunulan modele göre çeşitli parametrelerin toprak sıcaklığı üzerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an analytical model was presented for the ground surface temperature not only at the ground surface but also for different depths in Adana. The model was based on the energy balance equation at the ground temperature. The energy balance equation includes the periodic variation of solar radiation and atmospheric temperature and also the latent heat flux due to evaporation. The calculations were performed for daily variations. Using the model presented, the effect of the various parameters was studied.