Türkiye-Avrupa Birliği enerji üretim ve tüketiminin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Energy sources, energy planning and energy strategies of Turkey
- Tez No: 244292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MAHMUT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu tez çalışmasında, Avrupa Birliği'nin oluşumundan kısaca bahsedilerek, üye beş büyük ülkesi ve Avrupa Birliği için enerji koridoru kimliği ile önem taşıyan Türkiye hakkında kısa bilgiler verilmiş, dünya enerji görünümünden bahsedilmiştir. Avrupa Birliği'nin ve Türkiye'nin siyasal sistemlerinde enerjinin etkisini gösteren politikaları, mevcut stratejileri değerlendirilmiş, sahip oldukları enerji kaynaklarının üzerinde durulmuştur. 27 üyeli Avrupa Birliği'nin, beş büyük üyesinin ve Türkiye'nin enerji üretim, tüketim, projeksiyonları belirtilmiş, talep ve tüketimleri doğrultusunda enerji durumları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, briefly discussed the formation of the European Union, the European Union member states and five major energy corridor for the importance of identity in Turkey, which were given brief information about the world has been talking about energy view. European Union and Turkey's political system, showing the effects of energy policies, assessment strategies are available, have focused on energy resources. 27-member European Union, Turkey's five largest members and the energy production, consumption, the projections indicate, demand and consumption, according to the energy status were examined as a comparison.