Kahta kuzeybatısı (Adıyaman) tersiyer istifinin mikropaleontolojik incelenmesi ve ortamsal yorumu
Micropalaeontological investigation and environmental interpretation of negene sequence of northwestern Kahta (Adiyaman)
  1. Tez No: 244293
  2. Yazar: UFUK KAPUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ŞAFAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışma alanı, Adıyaman İlinin kuzeybatısında Kahta ve Besni İlçeleri civarında yer almaktadır. Bölgede Kretase yaşlı kırıntılı kireçtaşlarından oluşan temel üzerine diskordan olarak Geç Paleosen-Eosen yaşlı kiltaşı marn, kumtaşı düzeyleri yer almaktadır. Bu birimin üzerinde diskordan olarak Erken Miyosen yaşlı, bol fosilli resifal kireçtaşları gelmektedir. Bu birimin üzerinde uyumsuz konumda kumtaşı, marn, tüfit düzeylerinde oluşan Geç Miyosen yaşlı birim yer almaktadır. Bu çalışma, Germav, Fırat ve Şelmo Formasyonları olarak tanımlanan birimlerde gerçekleştirilmiştir.Yapılan araştırmada, 5 adet stratigrafik kesit ölçülmüş ve stratigrafik kesit ölçümüne uygun olmayan 4 istasyondan nokta örnekleme yapılmıştır. Bu kesitlerden ve nokta örneklemelerden 41 örnek derlenmiş, laboratuarda yıkama işlemine tabi tutulmuş ve planktonik foraminiferlerden 12 cins ve 36 tür tanımlanarak sistematikteki yerleri belirlenmiştir. Bu türlerin biyostratigrafik dağılımından yararlanılarak Turborotalia frontosa, Turborotalia possagnoensis Zonları ayırtlanmıştır. Ayrıca, ostrakodlardan 22 cins ve 39 tür tanımlanmıştır. Çalışma alanında yüzeyleyen birimlerin litolojisi, ostrakodların ortam belirleyici özellikleri ile planktonik foraminifer içeriği göz önünde bulundurularak, istifin genellikle epineritik, kısmen infraneritik ve batiyal derinlikteki deniz ortamında çökeldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Study area is located around northwestern of Adıyaman between Kahta and Besni villages. Late Paleocene-Eocene age claystone, marl and sandstone layers unconformably rest on the Cretaceous basement, which mainly made up of detrital limestone, in the area. This unit is overlain discordantly by early Miocene abundant fossiliferous reef carbonates. This early Miocene unit is unconformably overlain by sandstone, marl and tuffite layers of late Miocene units. This study has been based on the formations so called Germav, Fırat and Şelmo.Five stratigraphical sections were measured in this study and several random sampling have been done from four different stations where unsuitable locations for measuring stratigraphical sections. 12 genus and 36 species of planktonic foraminifera have been determined from 41 sample collected from these measured sections and other random sampling areas and their systematic locations have been clarified. Turborotalia frontosa, Turborotalia possagnoensis zones were differentiated by using biostratigraphical distribution of these species. Also, 22 genus and 39 species of ostracoda have been defined. According to the lithology of the units cropping out in the area, properties of ostracoda which particularly indicative for environments, and contents of planktonic foraminifera show that the sequence is thought to be deposited marine environment generally in epineritic and partly in infra-neritic and bathial depth.