Güçlendirilmiş kumlu şevlere oturan yüzeysel temellerin deneysel ve teorik analizi
Experimental and theoretical analyses of shallow foundations on reinforced sand slopes
  1. Tez No: 244360
  2. Yazar: M. SALİH KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA LAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 410
Özet
Bu çalışmada, donatısız, geogrid donatılı ve lastik parçacıklarıyla karıştırılmış (donatısız-donatılı) kumlu şevlere oturan şerit temellerin taşıma kapasitesi ve oturma davranışı, laboratuar model deneyleri yapılarak araştırılmıştır. Model deneylerde, donatısız durumda temelin şev tepesine olan uzaklığı, şev açısı, sıkılık derecesi ve temel boyutu parametrelerinin taşıma kapasitesi davranışına etkisi incelenmiştir. Donatılı durumda ise, geogrid donatı tabakalarının yerleşim düzeni, miktarı ve boyutuyla ilgili parametrelerin taşıma kapasitesi ile oturma davranışına etkisi ve davranışın, şev açısı, sıkılık derecesi, temel boyutu ve farklı donatı tiplerinden nasıl etkilendiği araştırılmıştır. Deneysel çalışmanın son kısmında, atık lastik parçacıkları-kum karışımlı şevlere oturan şerit temellerin taşıma kapasitesi donatısız ve donatılı durumlar için model deneyler yapılarak incelenmiş ve en büyük taşıma kapasitesi değerini veren optimum karışım oranı belirlenmiştir. Çalışmada, donatısız ve donatılı kum şevlere oturan temellerin, PLAXIS bilgisayar yazılımı kullanılarak, 2 boyutlu ve düzlem-şekil değiştirme koşullarında sonlu elemanlar yöntemi ile sayısal çözümü yapılmıştır. Elde edilen deneysel ve teorik sonuçlar karşılaştırılarak temel mühendisliği uygulamalarında kullanılmak üzere tasarım parametreleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the ultimate bearing capacity and settlement behaviour of shallow foundations on unreinforced, reinforced and shredded tires mixture (unreinforced-reinforced) sand slopes were investigated using laboratory model tests. In the tests, for unreinforced case, the effects of the parameters of distance of the footing to the slope crest, the slope angle, the relative density of sand and the size of the footing to the bearing capacity behaviour were investigated. For reinforced case, the effects of the parameters including, lay-out, number and length of the geogrid layers to the bearing capacity and settlement behaviour and change of the behaviour with the slope angle, the relative density of sand, the size of the footing and the type of the reinforcement were investigated. At the last part of the experimental study, the bearing capacity of shallow foundations on shredded tire-sand mixtures both unreinforced and reinforced cases was investigated and the optimum mixture ratio that gives the maximum bearing capacity was determined. FE analysis of the test models were carried out by using the FEM program PLAXIS. The analysis were conducted 2D and under plane-strain conditions. The computational results obtained from the numerical method are compared with the experimental values. After comparing the results of experiments and the numerical studies some practical design parameters were suggested for the relevant foundation engineering applications.