Perfloropolieter-poli(bütilen-etilen-2,2-dimetil propilen) terefitalat blok kopolimer sentezi ve yüzey karakterizasyonu
Synthesis and characterization of perflouropolyether-poly(buthylene- ethylene-2,2-dimethyl-propylene) terephthalate block copolymer
- Tez No: 244359
- Danışmanlar: PROF. DR. HUNAY EVLİYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Polietilen terefitalat temelli malzemelerin yüzey enerjilerinin düşürülmesi amacı ile yüzey kaplama malzemesi olarak kullanılabilecek perfloropolieter-poli(butilen-etilen-2,2-dimetil-propilen) terefitalat blok kopolimeri sentezlenmiş ve geliştirilen polimerin yüzey özellikleri karakterize edilmiştir. Sentez sırasında polimerdeki perfloropolieter kayıplarını engellemek amacı ile polikondensasyon yöntemi yanında reaktif ekstruzyon yöntemi ile sentez metodu geliştirilmiş ve perfloropolieter kayıpları büyük oranda engellenmiştir. Bu çalışmada uygulanan reaktif ekstruzyon yöntemi ile sentezde perfloropolieter kayıpları büyük oranda azaltılmış olmasına karşın, polikondensasyon yönteminin reaktif ekstruzyon yöntemine göre polimerin yüzey enerjisinin düşürülmesinde daha etkin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
A perflouropolyether-poly(buthylene-ethylene-2,2-dimethyl-propylene) terephthalate block copolymer is synthesized and characterized as a coating polymer to decrease the surface energies of polyethylene terephthalate based articles. In addition to the polycondensation, a reactive extrusion technique is also developed to decrease the perfouropolyether losses during synthesis. Even though perflouropolyether losses are eliminated by using the reactive extrusion technique, it is found that, polycondensation synthesis technique to integrate perflouropolyether blocks into the polyester chain is more effective to decrease the surface energies.