Synthesis and characterization of nano-sized rare earth oxide particles and mesoporous zirconia
Nadir toprak element (Nt) oksitlerinin nano boyutlu parçaciklarinin ve meso-gözenekli zirkonyum oksitlerin sentezlenmesi ve karakterizasyonu
- Tez No: 244381
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SOMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışması iki ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümü nadir toprak element (NT) oksitlerinin nano boyutlu parçacıklarının sıvı kristal maskeleme ve sol-jel yöntemleriyle sentezlenmesine odaklanmıştır. Numuneler diferansiyel termal analiz ve termal gravimetri (DTA/TG), kütle spektroskopisi (MS), toz X-ışını kırınımı (XRPD), dinamik ışık saçılımı (DLS), Fourier dönüşüm kızılötesi spektroskopisi (FTIR) ve yüksek çözünürlüklü geçirgen elektron mikroskop (HR-TEM) metotlarıyla karakterize edilmiştir. Ortalama kristal tanecik boyutu Debye-Scherrer denklemi kullanılarak XRPD sonuçlarından hesaplanmıştır.Sıvı kristal maskeleme metodunda başlangıç maddesi olarak nitratlar, NT(NO3)3.nH2O(n = 4-6; NT = Pr, Nd, Sm, Eu, Gd, Dy, Ho, Er, Tm, Yb, Lu) ve yüzey aktif madde olarak iyonik olmayan C12H25(CH2CH2O)10OH (Brij 56®) kullanılmıştır. XRPD sonuçlarına göre ara fazların hepsi oksit ve hidroksitlerden oluşmaktadır. Bu nadir toprak elementlerinin kristal oksitlerinin oluştuğu tespit edilmiş ve araştırılan numunelerin çoğu için bu 773 K'de sabit hava akışı altında gerçekleşmiştir. Diğer numunelerden farklı olarak, neodyum ara fazı farklı termal özelliklere sahiptir ve CO2 varlığında tavlandığında oksit karbonat, Nd2O2CO3 oluşturmuştur. Sıvı kristal maskeleme sonucu ortalama parçacık boyutu 15 nm'den küçük olan oksit nanoparçacıklar elde edilmiştir ancak Sm2O3 için bu değer 23 nm'dir. HR-TEM bulgularına göre, oksit nanoparçacıklar düzensiz nano-gözenekli yapıya sahiptirler.İkinci yöntem, Eu2O3, Gd2O3 ve Er2O3 nanoparçacıklarının geliştirilmiş sol-jel metoduyla hazırlanmasına dayanmaktadır. Nadir toprak element hidroksitlerinin çökeltisi gaz amonyağın dietilen glikol ve tetraetilen glikol karışımı içerisinde dağılmış olan NT(NO3)3.nH2O (n = 4-6; NT = Eu, Gd, Er) süspansiyonundan geçirilerek ilk kez başarılmıştır. XRPD sonuçları gaz geçirildikten sonra oluşan çökeltilerin amorf bir yapıya sahip olduğunu göstermiştir. DTA/TG deneyleri, XRPD sonuçlarıyla beraber ~573 K'de tek ekzotermik adımda gerçekleşen oksit oluşumunu doğrulamıştır. Bu oksitlerin ortalama parçacık boyutu 10-35 nm'dir. Ayrıca sentezlenen Eu2O3 tozu başarıyla Al2O3 ters opalların içine nüfuz ettirilmiştir. Bu numuneler 355 nm'lik lazer ışığı ile aydınlatılmıştır ve Eu2O3'ın kırmızı ışıldamasını sergilemiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde ise, nano-gözenekli zirkonyum oksitler surfaktan maskeleme metoduna dayanarak sentezlenmiştir. Katyonik heksadesiltrimetilamonyum bromür, CH3(CH2)15N(CH3)3Br (CTAB) ve iyonik olmayan, C12H25(CH2CH2O)10OH (Brij56®) olmak üzere iki farklı yüzey-yönlendirici maddeyle çalışılmıştır. Sentez iki dizi başlangıç maddesi, zirkonyum okso klorür, ZrOCl2.8H2O ve zirkonyum (IV) etoksit, Zr(OC2H5)4 varlığında gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan numunelerin termal özellikleri DTA/TG ve MS metotlarıyla incelenmiştir. Farklı fazların ve bunların kimyasal bileşimlerinin analizi XRPD, FTIR ve HR-TEM ölçümleriyle yapılmıştır.CTAB varlığında, XRPD ve DTA/TG sonuçları göstermiştir ki farklı başlangıç maddesiyle hazırlanan her iki melez oksit-hidroksit ara fazı (organik ve anorganik bileşiklerin her ikisini de içeren) 923 K'de tavlandığında tetragonal zirkonyum okside dönüşmüştür. FTIR araştırmaları organik surfaktanın 650 K'de bozulduğunu ve geride yüksek saflıkta kararlı tetragonal faz bıraktığını doğrulamıştır. Zr(OC2H5)4 başlangıç maddesiyle sentezlenen numunelerin 723 K'de tavlandıktan sonra alınan HR-TEM sonuçları kısmi hegzagonal gözenek yapıyı göstermiştir. Bu sıcaklıkta, ZrOCl2.8H2O başlangıç maddesiyle sentezlenen numune 2,8 nm boyutlarında düzenli ve tekbiçimli gözenek yapısıyla beraber amorf gözenek duvarlara sahiptir.Brij56® varlığında, CTAB sistemine benzer bir şekilde her iki başlangıç maddesi de melez oksit-hidroksit ara fazı meydana getirmiştir. DTA/TG araştırmalarına göre organik surfaktan ~650 K'de bozulmakla beraber sıcaklığın 723 K'e yükseltilmesiyle başta monoklinik ve tetragonal zirkonyum oksit fazları oluşmuştur. 923 K'de yapılan ilave ısı uygulaması, ZrOCl2?8H2O başlangıç maddesi olarak kullanıldığında tetragonal faz değişimine neden olmuştur. Zr(OC2H5)4 başlangıç maddesinde ise ana tetragonal fazda aynı zamanda monoklinik faz bulunmuştur. 723 K'deki benzer ısı uygulamaları her iki koşulda da yüksek boyut dağılımlı gözenekli yapıların oluşmasıyla sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis work consists of two main parts. The first one is focused on the synthesis of rare earth oxides having nanometer particle size via two methods: liquid crystal templating and sol-gel method. The samples were characterized by DTA/TG measurements combined with Mass spectroscopy, XRPD, DLS, FTIR and HR-TEM investigations. The average crystalline grain size was calculated from the XRPD data based on the Debye-Scherrer?s equation.The precursors in liquid crystal templating method were rare earth nitrates, RE(NO3)3.nH2O (n = 4-6; RE = Pr, Nd, Sm, Eu, Gd, Dy, Ho, Er, Tm, Yb, Lu) and non-ionic surfactant C12H25(CH2CH2O)10OH (Brij 56®) was used as surface-active agent. The XRPD results reveal that all as-prepared samples consist of oxides - hydroxides. The crystalline oxide formation of these rare earths was determined and for most of the investigated elements it took place at ~773 K under constant air flow. Unlike the other investigated elements, neodymium as-prepared sample shows different thermal behavior and forms oxide carbonate, Nd2O2CO3, when annealed in the presence of CO2. The liquid crystal templating resulted oxide nanoparticles with the mean particle size less than 15 nm except Sm2O3 where the mean particle size was 23 nm. According to HR-TEM investigations, the oxide nanoparticles possess disordered nanoporous structures.The second method is based on a modified sol-gel route to prepare nanoparticles of Eu2O3, Gd2O3 and Er2O3. Precipitations of the rare earth hydroxides was achieved for the first time by passing gaseous ammonia trough the suspension of RE(NO3)3.nH2O (n = 4-6; RE = Eu, Gd Er) dispersed in the mixture of diethylene glycol (DEG) and tetraethylene glycol (TEG). The XRPD results showed that, precipitates after gaseous ammonia purge have amorphous structure. The DTA/TG experiments confirmed the oxides formation takes place at ~573 K in one exothermic step in line with the XRPD results. The average particle sizes of the oxides were 10-35 nm. The Eu2O3 powders were successfully infiltrated into Al2O3 inverse opals as well. These samples were illuminated by 355 nm laser light and they exhibited red luminescence of Eu2O3.In the second part of the study, nanoporous zirconium oxides were synthesized based on surfactant templating. Two different surface directing agents, cationic hexadecyl-trimethyl-ammonium bromide CH3(CH2)15N(CH3)3Br (CTAB) and nonionic C12H25(CH2CH2O)10OH (Brij56®), were studied. The synthesis was carried out in the presence of two series of precursors, zirconium oxychloride, ZrOCl2.8H2O and zirconium (IV) ethoxide, Zr(OC2H5)4. The thermal behavior was investigated by DTA/TG and mass spectroscopy measurements. The analysis of the different phases and their chemical composition were studied by XRPD, FTIR and HR-TEM experiments.In the presence of CTAB, the XRPD and DTA/TG results showed that in both precursor cases the as-prepared amorphous hybrid oxide-hydroxide (containing both inorganic and organic compounds) transforms to crystalline tetragonal zirconium oxide when annealing at 923 K. The FTIR investigations confirmed that organic surfactant decomposes at ~650 K and leaves high purity stable tetragonal phase behind. The HR-TEM results taken from the samples synthesized from Zr(OC2H5)4 precursor indicated partial hexagonal pore arrangements after annealed at 723 K. At this temperature, the sample synthesized from ZrOCl2.8H2O precursor possessed ordered pore structure and uniform pore size of 2.8 nm with amorphous walls.In the presence of Brij56 similar to the CTAB system both precursor resulted amorphous hybrid oxide-hydroxide. Based on the DTA/TG investigations the organic surfactant decomposed at ~650 K while increasing the temperature to 723 K mainly monoclinic zirconium oxide with some tetragonal phase formed. Further heat treatment at 923 K caused phase transformation to tetragonal modification when ZrOCl2?8H2O was applied as starting material. For the Zr(OC2H5)4 precursor some monoclinic phase was also identified in the main tetragonal phase. Similar heat treatment at 723 K results in both cases in formation of porous with a high pore size distribution.