FR4 based electromagnetic energy harvesters for wireless sensor nodes
Kablosuz sensör düğümleri için FR4 bazlı elektromanyetik enerji üreticileri
- Tez No: 244382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÜREY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Makine Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kablosuz Sensör Düğümleri çevresel verileri incelemek üzere birçok mühendislik uygulamalarında kullanılır. Batarya ile bu küçük sensörlere güç sağlamak mümkün değildir. Çünkü bataryanın düzenli değiştirme ihtiyacı ve büyüklüğü nedeniyle uzun süreli kullanımı bu sensörler için uygun değildir. Bu nedenle, bu sensörler çalışma ortamındaki titreşimi elektrik enerjisine harmanlama yoluyla ile beslenebilir. Elektromanyetik (EM) yolla elektrik enerjisi elde etmek, bir kablosuz sensör ağında bulunan kablosuz sensörleri beslemek için en umut verici yollarından biridir. Bu tezde, FR4, en yaygın olarak kullanılan bir baskı devre (PCB) malzemesi, vücuta giyilebilen sensörleri ve akıllı lastik sensörleri için EM enerji harmanlanması uygulamalarında mekanik bir titreşim yapısı olarak kullanılması önerilmektedir. Bu tarz titreşim kaynaklarının darbe frekansları düşük olmasına rağmen ve darbe müddeti kısa olmasına rağmen, harmonik içeriği oldukça zengindir. FR4 bu tür uygulamalar için Silikondan daha iyi bir malzeme olduğunu kanıtlamaktadır. Hareketli mıknatıs, sabit bobin tipli FR4 bazlı EM jeneratörlerin performansları ve geniş bant tepkileri bu çalışma boyunca deneylerle araştırıldı. Bu deneylere başlamadan önce bir manyetik-elektro-manyetik sayısal modeli de geliştirildi. Manyetik sönümleyici etkileri de bu simulasyon modeline dahil edildi . Daha sonra FR4 sistemi deneysel olarak elde edilen, koşan bir insanın kalça bölgesinde oluşan gerçek ivmelenme sinyalleri ile simule edildi. Numerik model, 15 m/s2 ivme girişi ile 100 ? luk yük direncinde 40 ?W güç elde edildiğini tahmin etmektedirFR4 yayların deplasmanını azaltmak için ve neredeyse periyodik ve sinusoid olmayan zengin harmonik içerikli yüksek şiddetteki ivmelenmelerden efektif enerji harmanlamasını sağlamak için mekanik durdurucu yapılar cihaza entegre edilmiştir.Bu durdurucular daha sonra lineer olmayan bir şekilde tasarlanıp akıllı lastik uygulamaları için kompakt FR4 enerji üreticilerine büyük şoklara dayanıklı olacak şekilde entegre edilmiştir. Teker içinde oluşan gerçek yüzeysel kontak sinyalleri kullanılarak yapılan deneylerde 100 ? luk bir yük direnci üzerinde 0,4 mW güç elde edimiştir. Bu güç değeri çalkalayıcının frekans değerleri ile sınırlı kalmıştır. Gerçek teker operasyonunda güç değerlerinin 1 mW civarına ulaşacağı tahmin edilmektedir ki bu kablosuz sensor düğümleri için yeterli bir güç miktarıdır.
Özet (Çeviri)
Wireless Sensor Nodes (WSN) are used for environment monitoring in many engineering applications. Powering these small sensors with battery is not reasonable due to regular replacement needs and the added size and mass of the batteries. Therefore, these sensors could be powered with environmental vibration sources via vibration-to-electrical energy harvesters.Electromagnetic (EM) energy harvesting (scavenging) seems to be one of the most promising ways to power wireless sensors in a wireless sensor network. In this thesis, FR4, the most commonly used printed circuit board (PCB) material, is utilized as a mechanical vibrating structure for EM energy harvesting to power body worn sensors and intelligent tire sensors. The fundamental property of such vibration sources are that even though the impact frequency is relatively low, the signal is nearly periodic, the impact duration is short, and the vibration signal is rich in harmonic content. FR4 can be a better material for such applications compared to Silicon MEMS devices due to lower stiffness and broadband response.In order to demonstrate FR4 performance and broadband response, moving magnet type EM generator designs are developed and investigated throughout this work. A magneto-electro-mechanical simulation model including the magnetic damping effects is developed and the results agree well with the experimental results. Human running acceleration at hip area that is obtained experimentally is simulated in order to demonstrate system performance, which results in a scavenged power of about 40 ?W with 15 m/s2 acceleration input. Mechanical stopper structures are built in the energy harvester design to limit the stress on suspension springs and to achieve efficient energy scavenging from nearly periodic and non-sinusoidal high-g excitations with rich harmonic content.For the intelligent tire applications, a compact FR4 scavenger designed that is able to withstand large shocks and vibrations due to non-linear mechanical shock stoppers built in the structure. Using our design, 0.4 mW power across a load resistance of 100W at off-resonance operation is obtained in shaker experiments with limited acceleration input. In the actual operation, the tangential accelerations as a result of the tire-road contact are estimated to supply power around 1 mW with our design, which is sufficient for powering wireless tire sensors