İzoforon'un Alternaria alternata ile biyotransformasyonu ve biyolojik etkileri
Biotransformation of isophorone by Alternaria alternata and biological activities
  1. Tez No: 244464
  2. Yazar: TURGAY ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmamızda bir monoterpen olan izoforon molekülünün Alternaria alternata fungal kültürü ile biyotransformasyonu ve oluşan metabolitlerin antimikrobiyal etkisi incelendi.İzoforon'un Alternaria alternata ile biyotransformasyon sonucu iki farklı mono hidroksillenmiş metabolit ürettiği ince tabaka kromatografisi yardımıyla tespit edildi. Metabolitler kolon kromatografisi yardımıyla saflaştırıldı ve yapıları güncel spektroskopik yöntemler (GC?MS, ¹H?NMR, ¹³C?NMR, HSQC ve HMBC) kullanılarak (S)-4-hidroksi?3,5,5-trimetil-2-siklohekzen-1-on ve 3-hidroksimetil-5,5-dimetil-2-siklohekzen-1-on olarak tanımlandı.Elde edilen metabolitlerin disk difüzyon metodu kullanılarak antimikrobiyal etki incelemeleri sonucu Acinetobacter baumanii, Escherichia coli, MRSA (ilaca dirençli Staphylococcus aureus) ve Bacillus subtilis mikroorganizmalarına karşı antibakteriyal etki gösterdiği tespit edildi. MIK değerleri sırasıyla M1 metaboliti için 9,4; 37,4; 37,5 ve 18,7 mg/ml, M2 metaboliti için 10,5; 21,0; 21,0 ve 21,0 mg/ml olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim was to investigate microbial transformation of the monoterpene, isophorone, using the pathogenic fungi Alternaria alternata and determine the anti microbial activities of the metabolites.Biotransformation of isophorone with Alternaria alternata yielded two mono hydroxylated derivatives as detected by thin layer chromatography. The metabolites were purified by silica gel column chromatography and their structures were identified as (S)-4-hydroxy?3,5,5-trimethyl-2-cyclohegzen-1-one and 3-hydroxymethyl-5,5-dimethyl-2-cyclohegzen-1-one on the basis of GC-MS, ¹H?NMR, ¹³C?NMR, HSQC and HMBC spectra.Antimicrobial tests using disc diffusion methods indicated that M1 and M2 showed good antibacterial activities against Acinetobacter baumanii, Escherichia coli, MRSA (methycilline resistent Staphylococcus aureus) and Bacillus subtilis. The MIC values were calculated as 9,4; 37,4; 37,5 ve 18,7 mg/ml for M1 and 10,5; 21,0; 21,0 ve 21,0 mg/ml for M2, respectively.