Bulanık kümeler ve bulanık geometriler üzerine
On the fuzzy sets and fuzzy geometries
- Tez No: 244479
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde, Bulanık Kümelerden hareketle, Bulanık Projektif Uzayların özellikleri incelenmiştir.İlk bölümde, gerekli olan bazı tanımlar verilmiş; ilk olarak Bulanık Küme kavramı ve özellikleri açıklanmıştır, daha sonra Klasik Küme kavramı ile Bulanık Küme arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. Bu bölümdeki genel bilgiler literatürden özetlenerek verilmiştir.İkinci bölümde, Bulanık Vektör Uzayı tanıtılmıştır. Bunun için ilk olarak Bulanık Lineer bağımsızlık kavramı verilmiştir. Sonra Bulanık Taban kavramı verilerek, tüm Bulanık Vektör Uzaylarının hangi şartlar altında bir Bulanık Tabana sahip olacağı üzerinde durulmuştur. Daha sonra ise Bulanık Tabansız bir Bulanık Vektör Uzayı incelenmiştir. Son olarak Bulanık Vektör Uzaylarında Boyut Kavramı üzerinde durulmuştur.Son bölüm olan üçüncü bölümde, Öklid Uzayın Genişlemesi olan Projektif Uzay hakkında genel bilgiler verilip, Vektör Uzay ile Projektif Uzay arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. Daha sonra Bulanık Projektif Uzayın; Bulanık Nokta, Bulanık Doğru ve Bulanık Düzlem kavramları tanıtılmış ve Bulanık Vektör Uzayı ile Bulanık Projektif Uzay arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, we have investigated the properties of Fuzzy Projective Space by using Fuzzy Sets.In the first chapter, some definitions needed in the next chapter are given. First of all, the concept and of Fuzzy Sets and its properties are explained. Later, the relations between the concept of crisp sets and fuzzy sets are studied. Infact, this chapter is summarized from some known references.In second chapter, the concept of Fuzzy Vector Space, Fuzzy Linear Independence and Fuzzy Base are introduced. Necessary condition need for Fuzzy Base on all of Fuzzy Vector Space is examined. Later, the concept of dimension for fuzzy vector space is studied.In the last chapter, after general information about Projective Space extensioning Euclidean Space is given, the relation between the Vector Space and Projective Space is studied. Later, the concept which are Fuzzy Point, Fuzzy Line and Fuzzy Plane of Fuzzy Projective Space is introduced and then the relation between Fuzzy Vector Space and Fuzzy Projective Space are investigated.