Ophisops ve lacerta türlerinde kan hücrelerinin karakteristik yapısının incelenmesi
The investigation of structures of characteristics of blood cells of ophisops and lacerta species
- Tez No: 244481
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL ÖZELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada Lacertidae familyasından Ophisops elegans ile Lacerta trilineata ve Lacerta viridis meridionalis türlerine ait kan örneklerinden hematolojik veriler elde edilerek, kan hücrelerinin karakteristiği ortaya konulmuştur. Mevcut türlerin çevre kirliliğine maruz kalıp kalmadıklarını gözlemlemek için eritrositlerindeki mikronükleus oluşumlarına da bakılmıştır.Çalışma Temmuz ve Ağustos 2008 tarihleri arasında yapılmış olup, örnekler Eskişehir merkez ve ilçeleri ile Bursa merkezde yakalanmıştır. Laboratuarda kanları alınan hayvanlar öldürülmeden doğaya salınmışlardır.Yapılan laboratuar çalışmaları sonucunda üzerinde çalışmış olduğumuz türlerin sürüngen türleri içerisinde en küçük eritrosit genişlik ve uzunluklarına sahip oldukları bulunmuştur. Çekirdek konumları, büyüklükleri ve boyama karakteristiklerine göre kan hücreleri sınıflandırılmış ve detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca eritrositlerde mikronükleus sayısına da bakılarak, genotoksik etkinin bir göstergesi olan mitotik hasarların oluşma olasılığı hesaplanmıştır. Sonuçta elde edilen bulgular, söz konusu türlerin çevre kirleticilerine maruz kalıp kalmamaları açısından yorumlanmış ve yaşadıkları ortamı göze alarak çevre kirleticilerine, özellikle pestisitlere maruz kaldıkları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, blood samples drawed from Ophisops elegans, Lacerta trilineata, Lacerta viridis meridionalis species have been haematologically examined and characteristics of blood samples have been showed their morphology as microscopically. Other hand, micronucleus formation is also examined to observe whether species have been exposed or not to envirenmental pollution.This study was carried out in August from July (2008) and lizard samples collected in Bursa and Eskisehir provinces. Subject lizards from which blood samples were drawed have been released in to areas that collected them.During the laboratories studies, following results have showed that examined animals have got the most small length and width erytrocytes among reptilia species. Considering nucleus location, footprint and varing degree of stainity, erytrocytes have been categorized and analysed in detail. Furthermore, mitotik damage posibility as indication of genotoxic effect have been figured. Finally, find out diagnosis showed that examined species have exposed environmental pollutant and specially pesticides.