Bazı Lacertidlerde (Lacerta trilineata s.l., Parvilacerta parva, Ophisops elegans) karşılaştırmalı yaş Tayini
Comparative age determination in some Lacertids (Lacerta trilineata s.l., Ophisops elegans, Parvilacerta parva)
  1. Tez No: 706225
  2. Yazar: ÇİĞDEM KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL VAROL TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada ZDEU-ÇOMÜ koleksiyonunda yer alan, 2006-2007 yıllarında Konya Akşehir ve civarından toplanmış Lacertidae familyasına dahil bazı türler (Lacerta trilineata s.l. 5 ♂♂- 5 juv., Parvilacerta parva 5 ♂♂- 5 ♀♀ ve Ophisops elegans 5 ♂♂- 5 ♀♀) kullanılmıştır. Bu türlere ait bireylerin üç farklı kemik (falanj, femur ve humerus) örneği“iskelet kronolojisi”yöntemi uygulanarak yaş tayini bakımından incelenmiştir. Ayrıca örneklerin morfolojik ölçümleri yapılmıştır. Lacerta trilineata türüne ait mevcut juvenillerde ortak yaşın 2, erkek bireylerde en büyük yaşın 8, en küçük yaşın ise 5 olduğu tespit edilmiştir. Parvilacerta parva türüne ait mevcut erkek bireylerde en büyük yaş 5, en küçük yaş ise 4 olarak hesaplanırken dişi bireylerde en büyük yaş 6, en küçük yaş ise 4 olarak bulunmuştur. Ophisops elegans türüne ait mevcut erkek bireylerde en büyük yaş 6, en küçük yaş 4 olarak tespit edilmiştir. Aynı türün dişi bireylerinde ise en büyük yaş 7, en küçük yaş 5 olarak hesaplanmıştır. İncelemeler sonucunda, çalışmada değerlendirilen türlerin kendi içerisinde incelenen kemikler arasında yaş halkaları açısından bir fark olmadığı, falanj, femur ve humerus kemiklerinde tespit edilen yaşların ortak olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, individuals of the Lacertidae family (Lacerta trilineata s.l. 5 ♂♂- 5 juv., Parvilacerta parva 5 ♂♂- 5 ♀♀ and Ophisops elegans 5 ♂♂- 5 ♀♀) collected from Akşehir, Konya, Turkey in 2006-2007 and stored in the Çanakkale Onsekiz Mart University, ZDEU-COMU collection were used. Three different bones (phalange, femur and humeri) were taken from each of these individuals and compared with each other in terms of age by applying the“skeletochronological”method. Morphological measurements of the samples were also made. It was determined that the common age in juveniles belonging to the Lacerta trilineata species is 2, the oldest age is 8 and the youngest age is 5 in males. While the oldest age was 5 and the youngest age was calculated as 4 in males belonging to the Parvilacerta parva species, the oldest age was 6 and the youngest age was 4 in female individuals. The oldest age of 6 and the youngest age of 4 were determined in male individuals belonging to Ophisops elegans species. In female individuals of the same species, the oldest age was 7 and the youngest was 5 years old. As a result of this comparison, it was determined that there was no difference between the bones when each species was compared within itself, and that the ages were common in the phalange, femur and humeri bones taken.