Molecular dynamics simulation of polymeric systems
- Tez No: 24450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IVET BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada bir polimer çözeltisinin dinamik ve statik özellikleri moleküler dinamik yOntemi kullanılarak incelenmiştir. Seyreltik bir polimer çözeltisinin ortalama konum vektörü ve ikili dağalim fonksiyonları gibi statik özellikleri, yayınım katsayısı ve hız otokorelasyon fonksiyonu gibi dinamik öcellilleri incelenmişdir. 12 unite den oluşan bir zincirin davranışları polimer çözücü etkilşim parametresinin değiştirildiği farklı çözeltilerde araştırılmışdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the dynamic and static properties of a polymeric chain in a dilute solution was investigated with the method of molecular dynamics (MD) simulation. We investigated both the equilibrium properties of polymer chains in dilute solution, such as the end-to-end distance, the radius of gyration and the radial distribution functions related to non-bonded pair correlations, and the dynamic properties of the chain such as the center of mass velocity, the orientational autocorrelation functions and the diffusion coefficient. A single oligomeric chain of 12 beads in a solvent is considered. The quality of the solvent is modified by proper modification of the polymer-solvent interaction energy parameter and the behavior of the chain in various solvents is investigated.