Rock classification and emprical determination of the in-situ modulus of deformation of basalt
Bazalt'ın kaya sınıflandırması ve arazi ( in-situ ) deformasyon modülünün ampirik olarak belirlenmesi
- Tez No: 24451
- Danışmanlar: PROF. DR. H. TURAN DURGUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezin amacı, kaya sınıflandırma sistemlerinin yüksek mukavametli kaya formasyonlarının arazideki mekanik karakteristiklerinin belirlenmesinde kullanılabilecek pratik ve yararlı araçlar olduklarım göstermek ve modern kaya sınıflandırma sistemlerini toplu olarak sunmaktır. Bu tez kapsamında, Toprakkale - iskenderun Oto- yolu'ndan alınan bazalt örnekleri günümüzde en yaygın olarak kullanılan üç kaya sınıflandırma sistemleri olan RQD indeksi, RMR-Geomekanik ve Q Sistemlerine göre sınıflandırılmıştır. Sınıflandırmanın ardından, bazalt formasyonunun arazi deformasyon modülü bu kaya sınıflandırma sistemlerine dayalı olarak geliştirilmiş bulunan ampirik yöntemler kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, laboratuar deney sonuçları ve jeofizik etüt sonuçlarıyla karşılaştırılmış, aralarındaki korelasyon gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to demonstrate that the rock classification systems are practical and useful tools for the determination of the in-situ mechanical characteristics of the high-strength rock formations, and to present the modern rock classification systems in a compact form. Within the scope of this thesis, basalt samples from the Toprakkale-îskenderun Motorway Project are classified using the three most frequently implemented rock classification systems, the RQD Index, the RMR- Geomechanics, and the Q Systems. Upon the classification, the in-situ modulus of deformation is determined according to the empirical methods based on these rock classification systems. The obtained results are compared and correlated with the laboratory test and geophysical survey results.