Balıkesir Madra dağı ormanlarındaki meşcere kuruluşları ve silvikültürel öneriler
Stand sutructure and silvicultural proposals in region of Balikesir Madra mountain
- Tez No: 244519
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Madra Dağı Ormanları'ndaki saf karaçam, kızılçam, kestane ve karışık karaçam ? kestane meşcere kuruluşları ortaya konulmuş ve tespit edilen bilgilere göre söz konusu ormanların işletilmesi için en uygun silvikültürel müdahale şekli verilmeye çalışılmıştır.Araştırma kapsamında Madra Dağı ormanlarının sınırları dâhilinde 16 adet örnek alan seçilmiştir. Bu alanlarda ağaçların dip çapları, göğüs yüksekliği çapları, ağaç boyları, tepe tacı uzunlukları ve genişlikleri ölçülmüştür. Ayrıca her örnek alandaki farklı çap basamaklarında belirlenen ağaçlardan artım kalemleri alınarak yaş ölçümleri yapılmıştır. Bu veriler yardımıyla meşcere profilleri ve izdüşümleri, ağaç sayılarının çap, boy, çap-boy ve yaş basamaklarındaki dağılımı ve meşcere boy eğrileri ortaya konmuştur.Silvikültürel yönden örnek alanlarındaki kızılçam meşcerelerinin idare sürelerini doldurmuş yaşlı meşcerelerden oluştuğu belirlendiğinden, bu meşcerelerde gençleştirme yapılması gerektiği, diğer meşcerelerin ise henüz gençleştirme çağına gelmedikleri belirlendiğinden bu meşçerelerde ise bakım çalışmalarına devam edilmesi gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stand Sutructure and Silvicultural Proposals in Region of Balıkesir Madra MountainIn this study, stand structures of pure torch pine, Turkish pine, sweet chestnut and the mixed forests in Balikesir-Madra Mountain were introduced. Thanks to these information gained, the best silvicultural intervention method were tried to find to manage the forests.In the scope of this research, 16 sample plots were taken in Madra Mountain. In these plots, collar diameter, breast height diameter, tree heights and lenghts of crown were measured. In addition, at each sample plots, the tree ages were measured using increment borer in different diameter classes. With these data, stand profiles and its projection, the distribution of tree numbers in diameter, height, diameter-height classes and age-top height curves in the stands were introduced.From the silvicultural points of view, since the Turkish pine stands have come into the cutting age, it is recommended that these stands should be rejuvenated and in other stands, meintenance works should be done.