Samsun ili ev içi radon konsantrasyonu ve çevresindeki topraklarda radyoaktivitenin tayini
Indoor radon concentrations in dwellings and radioactivity levels in surrounding soils of the Samsun provinces
- Tez No: 244520
 - Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN KÜÇÜKÖMEROĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, Samsun ili ev içi radon konsantrasyonu ve çevresindeki topraklarda radyoaktivitenin tayinini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Samsun ilinde CR-39 SSNTD nükleer iz dedektörleri kullanılarak ev içi radon çalışması yapılmıştır. Radon ölçümleri her mevsim olmak üzere Samsun ilinde 127 eve mümkün olduğu kadar homojen bir şekilde dağıtım yapılarak gerçekleştirilmiştir. Radon konsantrasyonları, 23 Bq/m3 ile 230 Bq/m3 arasında olup yıllık ortalama konsantrasyonu 106 Bq/m3'dür. Radon konsantrasyonu kış dönemi yüksek, yaz dönemi ise düşük çıkmıştır. Radon'un solunumundan dolayı insanların maruz kaldığı yıllık ortalama etkin doz değeri 2,67 mSv/yıl olarak tespit edilmiştir. 238U, 232Th, 40K ve 137Cs ortalama aktiviteleri sırasıyla 30,88 Bq/kg, 21,65 Bq/kg, 341,18 Bq/kg, 16,01 Bq/kg olarak bulunmuştur. Doğal radyonüklitlerden dolayı yıllık ortalama dış gama radyasyon doz eşdeğeri 51,74 µSv/yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was done to determine indoor radon concentrations in dwellings and radioactivity levels in surrounding soils of the Samsun province.Indoor radon studies had been conducted in Samsun, using SSNTD type nuclear track detector (CR-39). Radon measurements were done for 4 seasons in 127 dwellings in Samsun, selected as uniformly distributed on the surface area as possible. The radon concentrations varies from 23 Bq/m3 to 230 Bq/m3 with the annual mean concentration of 106 Bq/m3 for Samsun. Radon concentrations were recorded high in winter and low in summer for the provinces. The resulting estimated annual effective dose-equivalent due to inhalation of radon for inhabitants is 2.67 mSv/y for Samsun. The average activity concentrations of 238U, 232Th, 137Cs, and 40K were found to be 30.88 Bq/kg, 21.65 Bq/kg, 16.01 Bq/kg and 341.18 Bq/kg for Samsun, respectively. The mean value of total annual external gamma radiation dose equivalent for natural radionuclides was calculated to be 51.74 µSv/y for Samsun.