Kırsal alanda kamu hizmeti (eğitim ve sağlık) yer seçimi ölçütleri
Public service (education and health) in rural area and criteria of choosing place
  1. Tez No: 244523
  2. Yazar: SİNEM KAMİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA E. AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kırsal alanlarda karşılaşılan sorunların başında, yerleşmelerin plansız, dağınık, küçük, sayıca fazla olması gelmektedir. Bu nedenle hem kırsal alanlardaki kamu hizmeti ihtiyacına yeterince cevap verilememekte, hem de hizmet sağlama maliyeti yüksek olmaktadır. Üzerinde yeterince yer seçimi ve kapasite çalışmaları yapılmadan hayata geçirilen kamu hizmet birimleri (sağlık ve eğitim) yapıldıktan bir süre sonra ya yetersiz hale gelmekte, ya hiç kullanılmadıkları için eskimeye ve yıkılmaya terk edilmekte ya da talebi karşılamadığı için kat ilavesi istenmektedir. Çalışma, kırsal alanda kamu hizmetleri yer seçimini etkileyen yerleşme özelliklerinin sorgulanmasını, çalışma alanı özelinde hizmetlerin bulundukları yerleşmede gelişmelerini/gelişememelerini etkileyen etmenlerin değerlendirmesini ve fiziksel ölçütlerin yer seçiminde etkinliğinin tartışılmasını içermektedir.Birinci bölümde çalışmanın amacı belirtilerek bu doğrultuda genel kavramlar verilmekte, kırsal politikaların ve ilgili yasal-kurumsal yapının genel bir taraması verilmektedir.İkinci bölüm olan ?yapılan çalışmalar? bölümü, çalışma alanının ve araştırma yönteminin tanıtılmasını, hipotezlerin ortaya konmasını ve araştırmanın veri tabanının oluşturulması hakkındaki detaylı açıklamaları ve bilgileri kapsamaktadır.Üçüncü bölüm, bulgulardan oluşmaktadır. Bu bölümde ikinci bölümde hazırlanan veri tabanı kullanılarak yerelin eğitim ve sağlık hizmetlerine ilişkin taleplerini (bağımsız değişken) açıklayan yerel özellikler (bağımsız değişkenler) çoklu regresyon tekniği ile analiz edilmiştir.Sonuçlar bölümü olan dördüncü bölümde ise elde edilen bulgular hipotezler bağlamında değerlendirilmiş, yorumlanmıştır.Beşinci bölümde ise çalışmada zaman kısıtı nedeniyle ele alınamayan, bulgularının yorumlanmasına yardımcı konular üzerinde durulmuş, araştırmacının tez çalışmaları sürecinde karşılaştığı güçlükler de dikkate alınarak, yapılan tez konusunda çalışacak diğer çalışmalarda araştırmacılara yön verilecek önerilere yer yerilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the mainly problems that people face in rural areas is unplanned, sparse, over numerical habitation. So there is not enough response for the necessity of puplic service in rural areas and also cost of providing service is excessive. Units of puplic service (education and health) which are accomplished without making enough exercises ofcapacity and choosing place ,a little time after they built is coming insufficent, either they are abondened for ageing and demolition because of they don?t use or they need floor addition because they can?t supply demand. Project includes questioning habitation characteristics which effects puplic service in choosing place in rural areas, evaluation of factors effecting their developments / aborted in the habitance in specific work place services is found and argument of affection of physical criteria in choosing place.In first part the purpose of project and accordingly general concepts are given, a general survey of rural policies and legal- theoritical structure is given .Second Part ?Works done? includes introductions of work place and the method of research, exhibition of hypothesis and detailed instruction and information about forming data base of research.Third part includes findings. In this part with using data base which is formed, rural characteristics (independent variables) that explain demands of local about education and health (independent variable) is analysed with multiply regression technic .And in the fourth part which is results part findings are evaluated and interpreted and explicated in the context of hypothesis.In the fifth part the subjects which are helper to explicate findings and ignored because of untimelines are emphasised. Some advices are given place in this part by taking consideration the difficulties the researcher has in the process to instruct the other researchers who work in the same subject.