Çimentonun sertleşmesi üzerinde kimyasal komponentlerin etkisi
  1. Tez No: 201
  2. Yazar: NACİYE TÜRKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
-69- ÖZET Çimentonun sertleşme süresi, üretim esnasında yapısına ila ve edilen alçı taşı miktarına göre değişir. İlave edilen alçı taşı miktarının az yada çok olması sertleşme süresinin kısal masına yada artmasına sebep olmaktadır. Alçı taşı »doğada saf olarak CaSCh.2HpO şeklinde bulunmaktadır. Bu araştırmada kul lanılan alçı ise asitborik üretiminde kullanılan kolemanit' in (2Ca0.3B20,) »sülfürik asit ile reaksiyonu sonucu aşağıda görül* düğü üzere, artık madde olarak ortaya çıkmaktadır. 9HpO 2Ca0.5B205+2H2S04^> 6H5B03+2CaS04.2H20 Bu reaksiyon sonucu oluşan alçı,şlam alçı olarak adlandı - rılmakta ve içinde yaklaşık %7 oranında B20, bulunmaktadır.! - şaştırmamızda kullanılan ş lam alçıdaki B20,*in çimentonun sert leşme süresini normal değerlere nazaran arttırdığı gözlenmiş tir. Ayrıca yaklaşık alarak hesaplanan hidratasyon ısılarıda, BpO^'in varlığından etkilenmiştir. Yapılan deneylerin istatistiksel analizi {korelasyon katsayı- ları ve buna dayanarak fit programı sonuçları şeklinde elde e - dilen eğriler olarak verilmiş t ir. Ayrıca Gauss eliminasyon prog ramıyla da denklemler doğrulanarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-70- ABSTRACT The hardening time of cement is change according to the amo unt of added gypsum during the formation of cement production. Decreasing or increasing of hardening time depended on the amo unt of added gypsum. Gypsum is found in nature as a pure CaSO.. 2HpO type. The used gypsum at this research is formed as a waste product from the reaction of kolemanit (2Ca0.3B20, ) with HgSO. during the "boric acid production according to below reaction. 9H90 2Ca0.3B2°3+2H2S04* 6H3BO, +2 CaS 0^.2^0 The formed gypsum from this reaction is called, borogypsum and also it contains about 1% BgO-.The B205 in the use of boro gypsum at our research has more longer the hardening time than the normal value. Also the hydration heat which is approximately calculated is effected with the B20, presence. The statistical analysis the obtained experiments were calcu. lated the correlation coefficients, are plotted and the regressi on equation were obtained. Also the Gauss elimination programme identified the above regression equation.