Yarı gruplarda (I,T)-L-Fuzzy kaba kümeler
(I,T)-L-Fuzzy rough sets in semigroups
  1. Tez No: 244545
  2. Yazar: CANAN EKİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SULTAN YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, genelleştirilmiş kaba kümeler ve genelleştirilmiş (I,T)-L-fuzzy kaba kümelerle ilgili bazı yeni özellikler incelenmiştir. Genelleştirilmiş kaba kümeler ve genelleştirilmiş (I,T)-L-fuzzy kaba kümeler, en genel durumları göz önüne alınarak, yarıgruplara aktarılmış ve bazı yeni teoremler elde edilmiştir.Birinci bölümde, kafes, t- norm, t- conorm, negatör, implikasyon, yarıgrup, L-fuzzy alt küme, L-fuzzy bağıntı, TL-fuzzy alt yarı grup (ideal, bi-ideal, asal ideal) kavramlarına değinilmiş ve bu çalışmada yararlı olabilecek tanımlar, teoremler ve örneklere yer verilmiştir.İkinci bölümde; öncelikle, genelleştirilmiş yaklaşım uzayı için bir kesin kümenin alt ve üst yaklaşımlarının ve genelleştirilmiş L-fuzzy yaklaşım uzayı için bir L-fuzzy kümesinin T-üst ve I-alt fuzzy yaklaşımlarının genel özellikleri incelenmiştir. Daha sonra evrensel küme olarak iki yarıgrup seçilerek bazı teoremler ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some new properties of generalized rough sets and generalized (I,T)-L-Fuzzy Rough Sets are investigated. Taking their general cases into consideration, generalized rough sets and generalized (I,T)-L-fuzzy rough sets are adapted to the semigroups and some new theorems are obtained.In the first part, the notions of lattice, t-norm, t-conorm, implication, semigroup, L-fuzzy subset, L-fuzzy relation, TL-fuzzy subsemigroup (ideal, bi-ideal, prime ideal) are dealt with and some definitions, theorems and examples necessary for this study are given.In the second part; first of all, for generalized approximation space, general properties of lower and upper approximations of a crisp set or for generalized L-fuzzy approximation space, I-lower and T-upper approximations of a L-fuzzy subset are investigated. Afterwards when two semigroups are chosen as universal sets, some theorems are proved.