Mikroişlemcilerde yazmaç öbeğinin enerji tasarrufu için bölümlenmesi
Register file partitioning for energy efficiency in microprocessors
- Tez No: 244551
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde günümüz işlemcilerinde önemli bir yere sahip olan elemanlardan yazmaç öbeğinde enerji tasarrufu sağlayacak iyileştirmeler üzerinde durulmuştur. Yazmaç öbeği işlemci içindeki en yakın ve erişilmesi en kolay bellek görevini görür. Bu nedenle hızlı erişimi sağlanacak şekilde normal belleklere göre çok daha fazla enerji tüketimine sebep olacak şekilde üretilmiştir. Bu çalışmada da yazmaç öbeğinin harcadığı enerjinin dar değerler kullanılarak azaltılması sağlanmıştır. Dar değerler veriyolu genişliğinden daha az sayıda bitle gösterilebilen değerlerdir. Daha az sayıda bit ile gösterilen değerler hem durağan hem de devingen olarak enerjiyi daha verimli kullanırlar. Çalışma sonunda tasarlanan yazmaç öbeğinde, veriler kendi genişliklerine göre farklı yazmaç öbeği bloklarına yazılırlar. Bu farklı yazmaç öbeği bloklarının boyutları da işlemcinin başarımının düşmemesi için devingen olarak değiştirilebilir şekilde tasarlanmıştır. Çalıştırılan programın ihtiyaçlarına göre darlık gruplarının büyüklüğünü devingen olarak artırıp azaltan bu yöntem ile enerjiden yaklaşık %65 verim elde edilirken başarımdan neredeyse hiç kayıp olmamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is basically about energy efficient register file techniques. Register file is one of the important parts inside microprocessors. It is the smallest memory used by all the instructions for at least one time. That is the reason why they are constructed with energy consuming fast materials. Reducing energy dissipation of register file by using narrow values is the subject of this work. Narrow values method is expressing data with fewer bits than actual data width of the processor. By using narrow values, register file stores fewer bits and needs less static and dynamic energy. By the end of this work, designed register file stores data in narrow value groups and values are written to those groups according to their widths. Size of narrow value groups can be set dynamically with the needs of the program for having the same performance as normal processor. The register file which has dynamically changing narrow value groups saved 65% of energy with negligible performance loss.