Gecikmeli av-avcı sistemlerinde Hopf çatallanma ve kararlılık analizi
Hopf bifurcation and stability analysis for delay differential equation systems
- Tez No: 244552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ÇELİK KARAASLANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde gecikmeli lojistik bir av-avcı sisteminin dinamiği incelenmiş ve ? gecikme parametresi,çatallanma parametresi olarak seçilerek kararlılık ve Hopf çatallanma analizi çalışılmıştır.Ayrıca normal form teori ve center manifold teoremi kullanılarak kritik ? değerinde çatallanan periyodik çözümün yönü,kararlılığı ve periyodu elde edilmiştir.Elde edilen teorik sonuçlar ise nümerik simülasyonlarla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis,the dynamics of a logistic delayed prey-predator system is investigated and choosing ? delay parameter as bifurcating parameter the stability and Hopf bifurcation analysis are studied.Moreover,by using normal form theory and center manifold theorem the direction,stability and the period of the bifurcating periodic solution at critical values ? are obtained.Also the theoretical results are supported by numerical simulations.