Kuartz kristal yüzeyine protamin immobilizasyonu
Immobilization of protamine to the surface of quartz crystal
- Tez No: 244571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KOCAKULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Tıbbi Biyoloji, Bioengineering, Medical Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yapılan çalışmanın amacı kuartz kristal yüzeyine protamin immobilizasyonu yapıp, heparin miktarının kuartz kristal mikrobalans (QCM) ile ölçülmesidir. QCM cihazı; kütle değişimine göre frekans değişimi vermektedir. Çalışma sırasında bu ilkeden yararlanarak immobilizasyon sırasında moleküllerin ne miktarda tutunduğu ölçülmüştür.Kristaller; farklı derişimlerde hazırlanmış olan sistamin ve glutaraldehit çözeltilerinde etkileştirilmesiyle optimum derişim bulunmaya çalışılmıştır. Daha sonra sistamin ve glutaraldehit immobilizasyonunun gerçekleştiği kristallerde, fosfat tamponunda hazırlanmış olan protaminle immobilizasyon yapılmıştır. Protamin immobilizasyonundan sonra biyosensör oluşturulması aşamasında tedavi edici doz aralığında fosfat tamponu ile hazırlanmış olan heparin ölçümü yapılmaya çalışılmıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Protamin, heparin, biyosensör, QCM, Kalp Akciğer Makinesi, Kardiyopulmoneri bypass, aktifleşmiş pıhtılaşma zamanı (ACT)
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure of the quantity of heparine by quartz crystal microbalance(QCM) method, through protamine immobilization on quartz crystal surface. QCM device gives frequency chance response according to chance of mass. It was measured how much molecules of mass was held during the immobilization by using this principle.It was worked to find out the optimum concentration in cysteamine and glutaraldehyde solutions by making interaction. Then immobilization was performed by protamine that had already been prepared in phosphate buffer in crystals in which cysteamine and glutaraldehyde immobilization had already been occured. It was worked to make heparine mesurements which were prepared by phosphate buffer in dosage range for treatment after protamine immobilization and at the stage of the composing of biosensor.KEYWORDS: Protamine, heparin, biosensor, QCM, Heart Lung Machine, Cardiopulmonary bypass, activated clotting time (ACT)