Optokinetik nistagmus sistemi tasarımı
Design of an optokinetic nystagmus system
- Tez No: 244572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN EROĞUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Göz Hastalıkları, Bioengineering, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Optokinetik nistagmus (OKN) testi hastaların OKN'sini tetiklemek ve OKN'de ortaya çıkan anormal durumları gözlemlemek için kullanılır. Göz kliniklerinde hastaya ilk göz muayene testleri yapılırken hastaların gözü önünde üzerinde siyah beyaz şeritler olan ve el ile çevrilen mekanik bir optokinetik silindir çevrilir ve hastadan herhangi bir rengi seçip devamlı takip etmeleri istenir. Hasta gözleriyle silindirin dönme yönünde seçtiği renkteki şeridi takip eder. Şerit takip edilemeyecek hale geldiğinde göz hızlı bir hareket (sakkadik hareket) yaparak eski konumuna döner ve yeni bir şerit seçerek takibe devam eder. Buna optokinetik nistagmus denir ve her iki göz de aynı optokinetik silindire bakarken sakkadik hareket sayılarının aynı olması gerekir. Farklı olduğu durumlar göz kasları, beyinsel ya da iç kulaktaki sorunlara işaret eder. Doktor hastaya teşhisi bu sorunu görsel gözlemlemesi ile koyar.Sunulan bu tezin hedefi elektromekanik bir optokinetik nistagmus sistemi (optokinetik silindir) tasarlayarak, göz kliniklerde OKN testi için kullanılan mekanik optokinetik silindirde olmayan programlanabilen sabit bir hızda dönmeyi sağlamak, bu sayede doktorların hastadan elektro okülografi, elektronistagmografi ya da video nistagmografi cihazları ile sayısal veriler almalarını sağlamaktır. Tasarlanan sistemin ön panelindeki düğmelerden, eş zamanlı olarak da sistem için tasarlanan bilgisayar yazılımından istenilen hızda ve yönde OKN testi yapmak mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Optokinetic test is been used both for stimulation of optokinetic nystagmus (OKN) and trying to observe OKN abnormalities. In eye clinics when the patient is checked the OKN test is applied with the other tests. Patient is requested to watch a mechanical drum with white and black stripes on it. The patient is asked to focus on one color and follow the stripe while the drum turns. The eyes of the patient follow the stripe with direction of the rotation. When the stripe cannot be followed the eyes make a quick move (saccadic move) and focus on a new stripe and follows it, this goes back and forth. This continuous move is called optokinetic nystagmus. The number of saccades on both eyes must be the same; otherwise this is accepted as the sign of a problem in eye muscles, brain system or inner ear. The doctors make the diagnosis by observing the patient with his/her eyes.The aim of this thesis is to design an electromechanical optokinetic nystagmus system (optokinetic drum) to overcome the problem of mechanical drum by electronically adjusting the velocity. The advantage of constant velocity is that doctors can make diagnosis not only by their eyes but also with electrooculography (EOG), electronystagmography (ENG) and video nystagmography. Main purpose of the thesis is to design and produce an optokinetic nystagmus system which is able to do OKN tests with the preferred direction and adjusted velocities.